Starsza kobieta podaje młodej kobiecie małą dynie

Autoklawy przemysłowe. Czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Artykuł partnera.

W produkcji żywności (i nie tyko) występuje wiele procesów chemicznych, które pomagają utrzymać sterylną czystość produktów na długi czas. Autoklawy przemysłowe to sprzęt, dzięki któremu jest to możliwe. Postanowiliśmy więc bliżej przyjrzeć się tym urządzeniom.

Sprzęt do sterylizacji żywności w przemyśle spożywczym

Jak możemy przeczytać chociażby na stronie bnt-sigma.pl/autoklaw-spozywczy, wydajne, dobrze kontrolowane i jednorodne ogrzewanie puszek, słoików oraz innych opakowań (zrobionych również z tworzyw elastycznych) wymaga użycia autoklawów przemysłowych. Bez nich nie dałoby się przeprowadzić skutecznej konserwacji żywności, dzięki której możemy ją przechowywać całymi latami. Innymi słowy, autoklaw spożywczy służy głównie do termicznej obróbki i sterylizacji artykułów spożywczych.

Osiągnięcie stabilnych warunków w autoklawie spożywczym pozwala na przeprowadzenie pasteryzacji oraz sterylizacji czy gotowania ciśnieniowego. Dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury eliminuje się zagrożenie ze strony drobnoustrojów, grzybów czy enzymów. Jednocześnie pożywienie zachowuje pełnię wartości odżywczych. W autoklawie spożywczym dochodzi więc do zabezpieczenia zawartości przed pałeczką jadu kiełbasianego, na przykład, co stanowczo wpływa na zdatność do spożycia.

Autoklaw przemysłowy: działanie i budowa

To wszystko jest możliwe poprzez osiągnięcie wysokiej temperatury, co z kolei ma miejsce dzięki izolacji produktów od warunków zewnętrznych oraz odpowiedniego poziomu ciśnienia. W związku z tym konstrukcja autoklawu musi być solidna. To zatem urządzenie cylindryczne o grubych ściankach. Jest hermetyczne i posiada własny układ blokad oraz rygli. Materiał do jego budowy to w dużej mierze stal kwasoodporna. Niezwykle ważny jest zawór bezpieczeństwa, który pozwala uniknąć konsekwencji nadmiernej temperatury i ciśnienia. W związku z tym zawór ciśnieniowy również jest nieodłączną częścią autoklawów przemysłowych stosowanych na przykład w zakładach mięsnych.

Takie elementy są niezbędne, aby w pracy ciągłej zapewnić jak najlepsze warunki procesów zachodzących wewnątrz autoklawu przemysłowego, gdzie temperatura sterylizacji osiąga nawet 120 st. C. W przemyśle spożywczym temperatura pasteryzacji zaś wynosi  70-115 st. C. Dokładną wartość określa się poprzez pH i kwasowość danego typu żywności, który ma przejść proces pasteryzacji. Bardzo istotne jest zatem mapowanie temperatury w autoklawie. Wymaga to fachowej wiedzy. Dla osób zainteresowanych zdobyciem uprawnień, pod adresem bnt-sigma.pl/autoklaw-spozywczy można znaleźć szereg informacji na temat szkoleń z pasteryzacji i sterylizacji wyrobów spożywczych w opakowaniu.

Autoklaw parowy

Autoklaw parowo-powietrzny wykorzystuje parę wodną jako główne medium grzejne. Tu sterowanie temperaturą i ciśnieniem odbywa się niezależnie. Para w takim srterylizatorze osiąga temperaturę 121 lub 134 st. C. To w zupełności wystarczy do likwidacji białek niebezpiecznych drobnoustrojów. Takie urządzenia wykorzystuje przemysł chemiczny oraz medyczny czy farmaceutyczny. W autoklawach parowych sterylizuje się chociażby piny czy narzędzia IASTM.

Maszyny tego typu posiadają pompę próżniową. Wypompowuje ona powietrze, zastępując je parą wodną. To jak dotąd najszybszy sposób sterylizacji tą metodą. Działanie temperatury przez 5 minut to minimum potrzebne do pozbycia się bakterii z precyzyjnych narzędzi, nie uszkadzając ich zarazem. Ten czas w wielu wypadkach jest wystarczający do spełnienia wymagań klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *