Nie można lekceważyć faktu, iż w miejscu pracy mając na stopach buty robocze, spędzamy wszyscy znaczną część życia. Z tego powodu odzież, którą mamy na sobie, może w sposób znaczący wpłynąć nie tylko na samopoczucie w danej chwili, lecz wręcz na stan naszego zdrowia. Absolutnie nie może być w związku z tym mowy, o zakładaniu czegokolwiek i byle jak. W szczególności dotyczy to środków ochrony stóp. Ta część nogi jest przeważnie najbardziej obciążona w codziennym cyklu pracy zawodowej. Jakie wkładki do butów roboczych wybrać? Na co zwrócić uwagę? Przekonajmy się.
Buty robocze, znaczenie dobrze dobranych wkładek
Wkładki do butów roboczych stanowią uzupełnienie obuwia ochronnego, dlatego coraz większa liczba producentów dokłada wszelkich starań o poprawne zaopatrzenie swoich wyrobów w ten niewielki, acz znaczący dodatek.
Należy w tym miejscu przypomnieć, że ani konstrukcja ludzkiego kręgosłupa, ani budowa stopy nie jest przystosowana do ciągłego zachowywania pozycji stojącej. Nawet poruszanie się przez dłuższy czasu bywa wielkim i odczuwalnym obciążenie.
Nie oznacza to, że ludzkość nie może wykonywać obowiązków, spędzając ten czas na nogach. Raczej jest to informacja o tym, że może się to odbić niekorzystnie na naszym zdrowiu. Do tego dodajmy jeszcze dźwiganie, kucanie i pochylanie się i mamy odpowiedź, skąd biorą się wieczorne dolegliwości nóg i kręgosłupa.
Odpowiednio dobrane wkładki do butów roboczych powinny uwzględniać specyficzną strukturę stopy, biorąc pod uwagę kilka czynników:
- Wrażliwość skóry na otarcia,
- Skłonność do tworzenia się odcisków,
- Wrażliwość na pot,
- Skłonność do odparzeń,
- Kształt fizjonomiczny stopy.
W większości przypadków wymienione powyżej czynniki są ściśle ze sobą powiązane. Pot otaczający skórę przez dłuższy czas może wywoływać podrażnienia i w efekcie otarcia.
Dobierając wkładki do butów roboczych należy też wziąć pod rozwagę własne preferencje oraz specyfikę wykonywanej pracy. Czym innym będzie się kierował hutnik pracujący w wysokich temperaturach, innego wyboru powinien dokonać pracownik przedsiębiorstwa oczyszczania miasta, odśnieżający zimą ulice miasta.
Na szczęście produkty znanych i docenionych marek obuwia ochronnego, których listę przedstawiamy poniżej, jest już wyposażonych w stosowne materiały. Warto jednak dla własnego dobra i komfortu przyjrzeć się wymogom stawianym wkładkom nieco bliżej.
Popularne marki butów roboczych:
- wodery,
- buty robocze zimowe,
- kalosze robocze,
- sandały robocze,
- trzewiki robocze,
- półbuty robocze.
Wkładki do butów roboczych, właściwości i materiały
Wkładki do butów roboczych można podzielić na kilka kategorii, uwzględniając materiały wykonawcze, technologią produkcji i specyfikę wykonywanej pracy.
Wkładki, rodzaje:
- Filcowe ocieplacze,
- Wkładki polarowe,
- Wkładki masujące,
- Wkładki Actifresh,
- Wkładki profilowane skórzane,
- Wkładki termiczne,
- Wkładki piankowe,
- Wkładki amortyzujące,
- Wkładki z warstwą aluminium,
- Wkładki żelowe,
- Wkładki antybakteryjne,
- Wkładki filcowe.
Filcowe ocieplacze
Przeznaczone są do wysokiego obuwia typu: kalosze, kozaki itp. Idealne dla osób wykonujących obowiązki gospodarcze lub narażone na częsty kontakt z wilgotnym podłożem.
Wkładki polarowe
Produkt dedykowany jest do obuwia ochronnego marki Portwest. Delikatny i miękki latex otula stopę, zapewniając ciepło i amortyzację.
Wkładki masujące
Tkanina połączona z pianką ma specyficznie ukształtowaną powierzchnię, co w efekcie poprawia ukrwienie stóp, rozgrzewa i masuje skórę.
Wkładka Antifresh
Poprawia stan higieny nóg poprzez działanie antybakteryjne. Zastosowana pianka zwiększa odczuwalne poczucie komfortu.
Wkładki profilowane
Produkt odciążający stawy oraz kręgosłup. Owcza skóra wykazuje właściwości pochłaniające pot. Wyrób zalecany dla osób cierpiących na płaskostopie.
Wkładki termiczne
Zabezpieczają stopy przed chłodem z zewnątrz. Ponadto wkładka łagodzi nacisk oraz pochłania wilgoć.
Wkładki piankowe
Wkładki przeznaczone do butów Portwest. Pianka powoduje zapamiętanie kształtu stopy, co sprawia, że but po chwili noszenia dopasowuje się do budowy stóp.
Wkładki amortyzujące
Grubsza część piętowa amortyzuje ciało w trakcie przemieszczania się. Wkładki są profilowane anatomicznie.
Wkładki z warstwą aluminium
W odróżnieniu od wkładek termicznych produkt zabezpiecza przed dostępem temperatury z otoczenia, jednocześnie utrzymując naturalne ciepło wewnątrz buta roboczego. Idealne dla osób narażonych na wysokie oraz niskie temperatury w miejscu pracy.
Wkładki żelowe
Wewnątrz welurowej powłoki zamknięty jest żel o dwóch gęstościach. Wkładka przynosi ulgę w przypadku bólu stóp, kolan i kręgosłupa amortyzując wstrząsy powstałe w wyniku chodzenia.
Wkładki antybakteryjne
Wyposażone w środek antybakteryjny i grzybobójczy. Poprawia wrażenie świeżości, nie dopuszczając do powstawania ośrodków grzybów i drobnoustrojów. Wkładki zalecane dla stóp wrażliwych.
Wkładki filcowe
Pochłaniają wilgoć, zmniejszają nacisk stóp oraz zapobiegają powstawaniu odparzeń. Przeznaczone do każdego rodzaju obuwia ochronnego.
Poprawny dobór wkładek do butów roboczych jest niezbędny, by uzyskać oczekiwany efekt. Można to zrobić samemu, dokładnie czytając specyfikację produktu lub skorzystać z pomocy doświadczonego sprzedawcy, który zaleci nam wkładki dostosowane do specyfiki wykonywanej pracy.