Nerwica lękowa

„Nerwica lękowa”- jakie są objawy zaburzeń lękowych i na czym polega leczenie?

Wyobraź sobie, że jesteś w takiej sytuacji jak co dzień. Może jesteś w domu i wreszcie masz czas dla siebie, może wybierasz się na spacer lub jesteś na spacerze, a może do centrum handlowego albo jak zwykle w pracy, może jesteś z kimś bliskim, a może sam… Nic tego dnia nie wyróżnia od innych. Nagle czujesz, że Twoje serce bije tak szybko, że chce wyskoczyć z klatki piersiowej, a Ty zupełnie nie możesz oddychać. Twoje ciało pokrywa pot i masz wrażenie, że tracisz kontakt z rzeczywistością, a może nawet wariujesz. Kręci ci się w głowie i nie możesz ustać na nogach… Jeśli doświadczyłeś tego stanu…
Tak – może to być atak paniki, co może oznaczać, że masz objawy zaburzenia lękowego, potocznie nazywanego „nerwica lękowa

Nerwica lękowa– objawy i rodzaje zaburzeń lękowych:

Zaburzenia lękowe z atakami paniki

Osoba cierpiąca na stany lękowe, może niespodziewanie doświadczać uczucia strachu z następującymi objawami: przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, duszność, uczucie odłączenia od siebie i rzeczywistości (derealizacja, depersonalizacja). Kolejne ataki wywołują tzw. lęk przed lękiem, co z kolei sprawia, że osoba taka czuje się stale zagrożona, unika miejsc, ludzi i wszystkiego, co wiąże się ze strachem.

Zaburzenia lękowe uogólnione- zespół lęku uogólnionego

Gdy ktoś cierpi z powodu zaburzeń lękowych uogólnionych zamartwia się całymi dniami różnymi kłopotami i problemami jakie potencjalnie mogą się pojawić. Myślenie to jest zdecydowanie pesymistyczne i katastroficzne. Rozpatrywany jest każdy możliwy najczarniejszy scenariusz. „Czarne myśl” budzą w nocy, problemy piętrzą się również w dzień. Myślenia dotyczącego martwienia się trudno jest zaprzestać- całe dnie mogą upływać na walce z tym „martwieniem się”. Wizje są katastroficzne, w wyobrażeniu tej osoby, a najgorsze scenariusze mogą się ziścić jeśli tylko przyjdą do głowy.

Fobia społeczna

To jest znacznie więcej jak nieśmiałość czy introwersja. Sytuacje społeczne budzą lęk, ale mogą również doprowadzić do ataku paniki. Rozmowa z szefem albo wyjście na imprezę stają się zadaniami nie do udźwignięcia. Niespodziewany rumieniec na twarzy lub szyi skutecznie pokrzyżuje plany i nakręci więcej lęku. Za chwilę potem dezorientacja, jąkanie, uczucie dławienia, a może nawet omdlenia skutecznie pogłębią uczucie wstydu prowadząc do izolowania się i zamykania w domu. W niedługim czasie każda sytuacja społeczna staje się wyzwaniem.

Jak można taką nerwicę lękową leczyć?

Powyżej wymieniono najbardziej popularne zaburzenia lękowe. Jeśli podejrzewasz u siebie objawy nerwicy lękowej skontaktuj się z psychologiem. W obecnych czasach możesz skorzystać z pomocy psychologa online. Nerwice lękowe często pojawiają się na takich etapach życia, gdzie nasz styl życia bywa przytłaczający, gdy gubimy sens, a być może doświadczamy jakiegoś przeciążenia. Może pewne sprawy wymagają uporządkowania lub nowego świeżego spojrzenia?

Jak sobie radzić z nerwicą lękową – wiele przydatnych porad psychologicznych dotyczących radzenia sobie z lękiem znajdziesz na blogu o nerwicy lękowej: totylkostrach.pl

Psycholog psychoterapeuta pomogą nam przezwyciężyć objawy lęku. Można zwrócić się o pomoc do psychiatry, który zaleci leki. Często jednak taka pomoc stanowi dodatkowe leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *