Mężczyzna uzależniony od internetu

Jakie są objawy uzależnienia od internetu?

Artykuł partnera.

Uzależnienie od internetu to coraz powszechniejszy problem zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Na skutek łatwiejszej dostępności tego medium, coraz więcej czasu jesteśmy obecni w wirtualnym świecie, nie tylko tam pracując, ale i spędzając tam znaczną część czasu wolnego. Siecioholizm ma wiele cech wspólnych z innymi, powszechnie znanymi, uzależnieniami takimi jak alkoholizm czy narkomania.

Jakie są objawy uzależnienia od internetu?

Jednym z podstawowych skutków uzależnienia od sieci jest „głód internetu”, pojawiający się, gdy osoba uzależniona nie ma dostępu do wirtualnego świata lub jest on ograniczony. Objawia się to silną potrzebą bycia online, a gdy nie jest to możliwe, pojawia się wiele negatywnych emocji. Takich jak irytacja, stres, obniżenie nastroju, a nawet agresja. Nierzadko osoba uzależniona odczuwa także fizyczne objawy, takie jak na przykład napięcie mięśniowe czy ból głowy. Człowiek uzależniony od internetu najczęściej prowadzi swoją życiową aktywność bardziej w świecie wirtualnym niż tym realnym. To tam znajduje rozrywkę i spotyka się ze znajomymi. Świat poza siecią schodzi na dalszy plan. Dla osoby uzależnionej od internetu ważniejsze są relacje, które buduje online. Zamiast integrować się z bliskimi, postanawia spędzać czas przed ekranem komputera czy telefonu. Wszystkie te zachowania skutkują zaburzeniem balansu pomiędzy światem rzeczywistym a tym wirtualnym.

Siecioholizm ma wpływ nie tylko na kontakty międzyludzkie, ale również na zdrowie. Spędzając więcej czasu w wirtualnym świecie, jesteśmy mniej aktywni fizycznie, nasze oczy szybciej się męczą i wzrok się psuje. Często pojawia się też ból głowy i migreny. Gdy nie potrafimy ograniczyć liczby godzin spędzanych w internecie i staje się to niezdrowe dla naszego umysłu i ciała, może to mieć również wpływ na nasze finanse. Na skutek uzależnienia pojawiają się problemy z regularną pracą i obowiązkami. Połączenie świata wirtualnego z życiem zawodowym staje się niemożliwe. Pojawia się również problem z wypełnianiem obowiązków domowych i są one zaniedbywane. Osoby uzależnione od internetu nie ograniczają korzystania z niego nawet pomimo obecności negatywnych konsekwencji, które pojawiają się w ich życiu. Często jednak nie widzą one tego problemu lub nie potrafią z nim walczyć. W takich przypadkach nieoceniona jest pomoc specjalistów, którzy wiedzą jak skutecznie sobie radzić w tak trudnych sytuacjach. Udzielaniem wsparcia w walce z tym problemem zajmuje się ośrodek Awamedic, która specjalizuje się w leczeniu różnego rodzaju uzależnień. Walka z nimi nie jest łatwa, warto więc zdać się na pomoc ekspertów, którzy znają się na terapii i leczeniu siecioholizmu.

Uzależnienie od internetu to zjawisko, które staje się coraz bardziej powszechne, często jednak łatwo przeoczyć jego objawy. W obecnym świecie, w którym wirtualna przestrzeń jest wszechobecna i na wyciągniecie ręki, łatwo się zagubić i przeoczyć objawy tego problemu. Jednak, gdy czujemy, że nas lub naszych bliskich dotknął problem siecioholizmu, warto nie zwlekać z reakcją i skonsultować się ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *