Zapobieganie pasożytów u małych dzieci

Pasożyty u dziecka a zachowanie – objawy, leczenie i profilaktyka

Robaczyce to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Po wnikliwej obserwacji zachowania dziecka, już na wczesnym etapie możemy zauważyć i zdiagnozować zakażenie organizmu przez pasożyty. Zakażenie organizmu pasożytami następuje najczęściej poprzez kontakt z brudnymi i zainfekowanymi przedmiotami. Pewne symptomy, na które warto zwrócić uwagę w zachowaniu dziecka mogą nam sugerować o występowaniu tego problemu. Zakażenia pasożytnicze to niestety infekcje o które bardzo łatwo, a obecność ich wpływa negatywnie na cały organizm, oraz zachowanie malucha.

Zmiany w zachowaniu dziecka sugerujące zakażeniem pasożytami

Pasożyty ludzkie żerują, rozmnażają się i żyją w organizmie człowieka. Najbardziej narażone na infekcję są dzieci, które nie zwracają uwagi na higienę, i w sposób bezwiedny dotykają okolicy ust, przenosząc jajeczka pasożytów z przedmiotów do organizmu. Po zainfekowaniu organizmu, dziecko w sposób widoczny, poprzez zmianę pewnych czynności może nam sygnalizować o chorobie. Warto aby rodzić zwrócił uwagę na takie symptomy jak:

  • częste drapanie się w okolicach intymnych
  • rozdrażnienie
  • niemożliwość skupienia się
  • problemy ze snem
  • wzmożony apetyt na słodycze
  • pobudliwość
  • odmowa spożywania posiłków
  • apatia i chroniczne zmęczenie

Niejednokrotnie zakażenie występuje bezobjawowo, i w takim przypadku jeżeli jesteśmy zaniepokojeni innymi objawami pod postacią utraty wagi, bladością skóry, podkrążonymi oczami, oraz problemami z układem pokarmowym warto wykonać badanie laboratoryjne w którym pasożyty ludzkie zostaną zdiagnozowane.

Profilaktyka – przeciwdziałanie i ochrona

Aby zapobiec przykrym następstwom robaczycy i ochronić swoje dziecko przed uciążliwymi skutkami, warto już od najmłodszych lat wdrażać edukację higieniczną u dzieci. Profilaktyka to najskuteczniejszy sposób w walce z zakażeniami pasożytami. Wyrabianie prawidłowych nawyków higienicznych poprzez częste mycie rąk, unikania sięgania brudnymi rękoma do twarzy, oraz nawyk mycia zabawek to metody które zminimalizują zakażenie. Uważa się że pasożyty ludzkie występują u co trzeciego dziecka, dlatego od najmłodszych lat jest ważne przeciwdziałanie, oraz ochrona przed przenoszeniem  tych infekcji. Natomiast w przypadku kiedy dojdzie do zakażenia organizmu przez pasożyty ludzkie, warto sięgnąć po leki na pasożyty, które profilaktycznie, w razie zakażenia, powinna zażywać także cała rodzina.

Jak sobie radzić z infekcją pasożytów

Aby postępować właściwie w przypadku zakażenia robaczycą należy wykonać badanie laboratoryjne i zdiagnozować z jakimi pasożytami mamy do czynienia. Odpowiednio dobrane leki na pasożyty, które zadziałają na zdiagnozowane robaki, pozwalają na skuteczne i szybkie pozbycie się problemu. Kuracja polega przede wszystkim na szybkim pozbyciu się pasożytów z organizmu dziecka. Leczenie obejmuje stosowanie leków wewnętrznie poprzez zażywanie leków doustnych, oraz na leczeniu zewnętrznym poprzez usuwanie skutków zadrapań i świądu w okolicach odbytu. O leczeniu u dzieci owsików przeczytasz na blogu Wapteka.pl gdzie dowiesz się więcej o dostępnych lekach na pasożyty oraz najlepszych kuracjach. Wiedza ta pozwoli na zastosowanie leków na pasożyty, które są dostępne w aptece, a prawidłowe dawkowanie i zastosowanie u całej rodziny pozwoli na szybkie uporanie się z problemem. Wraz z kuracją farmakologiczną warto zastosować dezynfekcję pościeli, ręczników, zabawek, a także ubrań. Należy uprać te rzeczy w wysokiej temperaturze i użyć żelazka lub zanieść wszystko do magla. Wszystkie sprzęty i meble w domu należy dokładnie posprzątać, a w razie konieczności, leczenie i sprzątanie powtórzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *