Kobieta podczas ciąży zmaga się z różnymi chorobami

Jakie choroby są groźne w ciąży?

Artykuł partnera.

W ciąży martwimy się podwójnie – o dziecko, a także o siebie, bo przecież chora mama to także duże ryzyko dla płodu. Nie zawsze jednak trzeba się martwić, ale istnieje kilka chorób, które mogą być bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się w brzuchu matki dziecka. Na szczęście możemy zrobić wiele, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na te choroby. Jakie są szczególnie groźne w ciąży?

Choroby odzwierzęce, czyli toksoplazmoza

Toksoplazmoza to choroba, która może prowadzić do bardzo poważnych wad rozwojowych, a także powikłań, które mogą objawiać się u dziecka później, wraz z jego rozwojem. Im wcześniej dojdzie do zakażenie w ciąży, tym ryzyko powikłań jest większe. Na przykład toksoplazmoza w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować uszkodzenie mózgu, które objawia się znacznym opóźnieniem rozwoju psychofizycznego. Choroby można jednak skutecznie uniknąć – wystarczy wykluczyć z diety surowe i niedopieczone mięso, a także zadbać o to, aby nie mieć kontaktu ze zwierzęcymi odchodami – to koty szczególnie są winowajcami zakażenia toksoplazmozą.

Nadciśnienie tętnicze

Wysokie ciśnienie w ciąży, to bardzo groźna sytuacja zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Kobiety, które chorują na nadciśnienie tętnicze już przed ciążą, są zawsze objęte odpowiednim leczeniem i pod stałą kontrolą lekarską, ale niestety istnieje również nadciśnienie tętnicze ciążowe, które najczęściej objawia się po dwudziestym tygodniu ciąży. Jest to bardzo groźna choroba, która może powodować zagrożenie życia. Wszelkie wahania ciśnienia i jego zbyt wysokie pomiary to powód do pilnej wizyty u lekarza ginekologa. 

Ospa i różyczka

Choroby te najczęściej przechodzimy w dzieciństwie, a do tego jesteśmy również objęci szczepieniem ochronnym, niestety zdarza się, że możemy się nimi zarazić również w czasie ciąży. Różyczka objawia się wysypką oraz powiększonymi węzłami chłonnymi. Jest szczególnie niebezpieczna w pierwszym trymestrze, ponieważ może prowadzić do poważnych wad rozwojowych, np. ubytkach w przegrodach serca, uszkodzeniem narządu wzroku oraz słuchu. Ospa podobnie jak różyczka niesie ze sobą ryzyko groźnych wad wrodzonych płodu. Jak się chronić przed chorobami w ciąży? – Więcej informacji na stronie mediprint.pl.

Listerioza

Jest to groźna choroba, którą wywołują bakterie bytujące u zwierząt. Do zakażeń dochodzi najczęściej po spożyciu nabiału lub przez kontakt ze zwierzętami. Dlatego kobiety w ciąży powinny unikać spożywania między innymi serów pleśniowych. Skutki zakażenia listeriozą dla płodu są bardzo groźne. Prowadzą do ostrej niewydolności sercowo-naczyniowej, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a także do przedwczesnego porodu oraz śmierci. 

Cytomegalia

Jest to choroba wywoływana przez wirus opryszczki – jeśli kobieta przechodzi zakażenie po raz pierwszy w ciąży, to może to również przyczynić się do zaburzeń rozwojowych u płodu, w tym m.in. takich jak opóźnienie umysłowe lub uszkodzenie słuchu.

Zdarza się, że zagrożeniem może być także każda inna choroba wirusowa i bakteryjna, dlatego zawsze należy zgłaszać je lekarzowi i nie zażywać leków na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *