Noworodek śpi w swoim łożeczku w pościeli

Jak przygotować łóżeczko i jego wyposażenie dla noworodka?

Kiedy dziecko przychodzi na świat wszystko w jego pokoiku lub wydzielonej strefie w sypialni rodziców powinno być gotowe. Zatem trzeba zadbać przede wszystkim o łóżeczko, w którym dziecko na początku będzie spędzać kilkanaście godzin na dobę, czyli praktycznie cały czas nie licząc przewijania, karmienia i usypiania. Jak zatem należy przygotować łóżeczko i co powinno znaleźć się na jego wyposażeniu. Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Dobry materacyk to podstawa

Sama solidna konstrukcja łóżeczka jest ważna, jednak najistotniejsze jest jego wyposażenie. Na wygodę dziecka wpływa rzecz jasna materac. Powinien być nie tylko dopasowany pod względem wymiarów do łóżeczka, bo istotne znaczenie ma to, jakie ma wypełnienie i z czego został wykonany. Tutaj możliwości jest wiele. Często materace wykonywane są z pianki wysokoelastycznej. Bardzo często część wkładu stanowi włókno kokosowe, które doskonale neutralizuje roztocza, a jednocześnie ogranicza gromadzenie się wilgoci. Oczywiście na materacyk można nałożyć prześcieradło na gumce, a pod nie ceratkę. Dzięki temu ewentualna wilgoć nie przesiąknie do materaca. Przede wszystkim materac powinien być elastyczny, aby dopasowywał się do pozycji dziecka. Powinien być także wykonany z materiału antyalergicznego.

Ochraniacze na szczebelki i poduszki – czy są potrzebne

Dziecko z czasem zaczyna obracać się na boki. Wtedy istnieje ryzyko, że może włożyć swoje paluszki między szczebelki. Dlatego przezorni rodzice wybierają ochraniacze na szczebelki. Czy jednak na pewno słusznie. Dziecko wkładając palce między szczebelki na pewno zaalarmuje rodziców płaczem. W przypadku płachty na szczebelkach może ona ogrniczać dopływ powietrza jeśli główka dziecka znajduje się zbyt blisko. Pediatrzy wskazują, że stosowanie tego rodzaju osłon może być nawet przyczyną SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Z tego powodu ochraniacze są np. wycofane częściowo ze sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Jeśli chodzi o poduszki ryzyko jest podobne. Ponadto poduszka utrudnia dziecku przekręcanie główki, gdy dopiero się tego uczy. Zatem poduszki powinny być przeznaczone dla starszych dzieci, a nie noworodków czy małych niemowląt. Jeśli wybierać ochraniacze, to dla dzieci powyżej 9 miesiąca życia, gdy stają się bardziej mobilne.

Pościel dla dzieci – tak czy nie?

Oczywiście kolejnym potrzebnym wyposażeniem jest pościel dla dzieci. Jednak najlepiej jeśli dziecko zawinięte jest w rożek czy kokon, bo dzięki temu czuje się bezpieczniej, a jednocześnie nie ma obaw, że przypadkowo przykryje się kołderką i potem nie będzie umiało się odsłonić. Zatem pościel dla dzieci sprawdzi się dla starszych maluchów albo kiedy potrzebna jest dodatkowa ochrona termiczna dla malucha zawiniętego w rożek. Pościel dla dzieci na pewno jest piękną ozdobą łóżeczka. Można wybrać pościel w kolorowe wzory, które upiększą dziecięcą strefę snu. Poduszka i kołderka są zalecane dla niemowląt od 9 miesiąca życia, natomiast wcześniej należy postawić na rożek lub śpiworek.

Rożek lub śpiworek – bezpieczny sen noworodka i niemowlaka do 9 miesiąca życia

Zamiast decydować się na wiele tekstyliów, w okresie, gdy dziecko narażone jest na SIDS, lepiej stosoważ rożki lub śpiworki niemowlęce. To bardzo wygodne rozwiązanie zapewniające dziecku ciepło i bezpieczeństwo. Maluch w pierwszych miesiącach życia nie jest jeszcze ruchliwy i podoba mu się to, co dawało mu poczucie komfortu w życiu prenatalnym, a więc niewielka i ograniczona przestrzeń. Śpiworek sprawdzi się dla nieco starszych maluchów, gdyż nie ogranicza ruchów. Jednocześnie jest tak uszyty, że maluch nie może się nim zakryć, zatem nie ma o to obaw.

Odpowiednie przygotowanie łóżeczka dziecka na jego przyjście do domu jest bardzo ważne. Trzeba zadbać o materacyk o odpowiedniej twardości i wybrać do niego ochraniacz na gumce, który będzie zapobiegał zawilgoceniu. Pościel dla dzieci można zakupić, jednak wykorzysta się ją później. Na samym początku wystarczy rożek lub śpiworek. Jeżeli dziecku się ulewa po jedzeniu to można zastosować specjalną poduszkę niemowlęcą, atestowaną. Innym sposobem jest podniesienie części łóżeczka z jednej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *