Para na wycieczce w górach w traperach

Wycieczka w góry – jak się przygotować?

Góry to idealne miejsce na krótkie i dłuższe wypady poza miasto. Czyste powietrze, bliskość z naturą to czynniki które sprawiają, że coraz trudniej znaleźć miejsce noclegowe w najpopularniejszych kurortach. Wyjeżdżając jednak w górskie okolice trzeba być przygotowanym na wiele czynników. Nawet jeśli nie planuje się wycieczek w wyższe partie, trzeba liczyć się z gwałtownymi zmianami pogody czy błotem na głównych szlakach. Dlatego warto zaopatrzyć się w ekwipunek, który zadba o komfort w czasie wyjazdu. Jakie ubrania, obuwie i inne?

Przygotowanie trasy i miejsc, które chce się zobaczyć

Najważniejszą czynnością przed wycieczką w góry nie jest wcale udanie się na zakupy po profesjonalne trapery damskie. Ważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie całej podroży oraz planowanych atrakcji. O ile można pojechać na wycieczkę w sposób zupełnie spontaniczny oraz dopiero na miejscu szukać noclegu o tyle już kierunek i preferowane trasy powinny zostać odpowiednio zaplanowane. W końcu zawsze trzeba dopasowywać możliwości do najsłabszej osoby w grupie. Warto poświęcić kilka minut, aby przeglądnąć możliwe trasy i wybrać te o stopniu trudności, który nam odpowiada. Po obraniu kierunku można zacząć kompletować ekwipunek. W końcu inne rzeczy zabierze się na wyasfaltowaną drogę do popularnych, turystycznych miejsc, a inną w niezbyt uczęszczane szlaki pozbawione schronisk po drodze. Dopiero wybierając typ wycieczki można zadecydować o rzeczach, które należy zapakować, jak ciężki ma być ekwipunek i jak rozłożyć niezbędne rzeczy pomiędzy uczestników wycieczki. Nawet w sytuacji gdy nocleg planowany jest w przyjemnym hotelu, a zwiedzanie ma być ograniczone do centrum miasteczka należy dopasować rzeczy, które będzie się zabierało – w końcu nie zawsze w góry trzeba zabrać trapery damskie i plecak ze stelażem – czasem przydadzą się szpilki i ładna sukienka.

Odpowiednio dobrane obuwie – dopasowane do sytuacji

Tak jak cały ekwipunek, także obuwie należy dopasować do sytuacji i planowanych atrakcji i ścieżek w górach. Jeśli jedzie się jedynie w celach towarzyskich i nie planuje zdobywania szlaków profesjonalne buty, czy spodnie dresowe będą zupełnie zbędne. Jeśli jednak chce się zwiedzić górskie szczyty lepiej nie wybierać się tam w japonkach czy balerinach. Jest to zarówno niewygodne jak i niebezpieczne. Ześlizgnięcie się stopy może grozić urazem kostki, a nawet poważniejszymi konsekwencjami. Dlatego należy dopasować buty do sytuacji i lepiej wybrać wtedy trapery damskie.

W co jeszcze zaopatrzyć się przed wycieczką w góry?

Jakie inne elementy ekwipunku warto zabrać w góry? Przede wszystkim należy pamiętać, że pogoda bywa bardzo zmienna. W plecaku powinien znaleźć się zatem zarówno krem z filtrem jak i kurtka przeciwdeszczowa. Niezależnie od pogody rano należy spodziewać się zmian. Dlatego warto również zabrać ciepłe skarpetki czy czapkę, która ochroni przed słońcem – nawet jeśli nie zanosi się na upał czy chłód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *