Okres noworodkowy trwa od momentu urodzenia malucha do czwartego tygodnia jego życia. W tym okresie organizm dziecka przechodzi różnorodne metamorfozy, których celem jest przystosowanie się do życia poza brzuchem matki. Warto wiedzieć, jakie zjawiska związane są z fazą adaptacyjną noworodka.
Nerwowość
Pierwszy miesiąc życia stanowi dla malucha duże wyzwanie. Rodzice bardzo często zmagają się wówczas z płaczem dziecka. Należy pamiętać, by odpowiednio reagować na zachowanie malucha. Negatywne emocje rodziców udzielają się bowiem dziecku. Płacz stanowi dla malucha formę protestu wobec różnorodnych zjawisk, które nie są dla niego komfortowe. Dziecko manifestuje również w ten sposób swoje negatywne odczucia. Rodzice powinni więc okazać noworodkowi wyrozumiałość, usuwając wszelkie niegodności. Duże znaczenie ma wybór odpowiednich zabawek. Świetnym rozwiązaniem jest zakup szumiącego króliczka, który uspokoi i odpręży malucha, kojąc jego negatywne emocje. Zabawka generuje dźwięki znane dziecku z życia płodowego. Szumiący miś pozwala stworzyć warunki sprzed narodzin, przyczyniając się do adaptacji malucha w świecie poza brzuchem mamy.
Obniżenie masy ciała
W pierwszych pięciu dobach życia dziecka obserwuje się spadek kilogramów. Zjawisko to jest typowe dla wszystkich, zdrowych noworodków. Spadek kilogramów nie przekracza zazwyczaj dziesięciu procent całkowitej masy ciała dziecka. Zjawisko to związane jest z utratą wody przez malucha spowodowanej m.in. oddawaniem moczu, wyschnięciem pępowiny i ograniczeniem ilości przyjmowanych płynów. Spadek masy ciała wynika ponadto z niedostatecznego wyżywienia malucha w pierwszych dniach jego życia. Warto pamiętać, by w początkowej fazie rozwoju dziecka nie karmić noworodka sztucznymi płynami. Zalecane jest częste przystawianie potomka do piersi.
Okres adaptacyjny jest niezwykle ważny dla malucha. Warto więc pamiętać, by odpowiednio reagować na zachowania dziecka. Często objawy organizmu noworodka, jak spadek masy ciała lub rumień nie powinny niepokoić rodziców. Są one bowiem naturalną reakcją na adaptację dziecka w świecie pozapłodowym.