Nieinwazyjne badanie wątroby w gabinecie lekarskim

Wszystko, co musisz wiedzieć o nieinwazyjnym badaniu wątroby

Artykuł partnera.

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w organizmie każdego człowieka. Wątroba pełni rolę filtra, który oczyszcza krew z niebezpiecznych toksyn, dlatego to bardzo ważne aby o nią dbać poprzez regularne badania.

Czy istnieją badania w kierunku włóknienia wątroby?

Długotrwałe przewlekłe choroby wątroby z czasem prowadzą do zwłóknienia wątroby, a to może spowodować jej marskość. Włóknienie to odpowiedź wątroby na wpływ długotrwałego czynnika, który przez długi czas uszkadzał i negatywnie wpływał na działanie tego narządu. Do zbadania stopnia włóknienia wątroby pacjenta poddaje się go biopsji wątroby. Biopsja to badanie inwazyjne, dlatego w ostatnim czasie pacjent z problemami wątroby, może skorzystać z nieinwazyjnego i bezpiecznego badania fibroscan. Na czym to polega? Badanie fibroscan w sposób bezbolesny i bezinwazyjny pozwala szybko i precyzyjnie ocenić stan wątroby. Głowica wyposażona w generator drgań mechanicznych przykładana do skóry pacjenta umożliwia zbadanie i oceny stopnia włóknienia wątroby. Wynik badania metodą elektrograficzną przelicza się na stosowaną w biopsji skalę metavir do diagnozy chorób wątroby.

Czy Fibroscan nadaje się dla pacjentów wymagających dłuższej diagnostyki?

Metoda fibroscan to badanie, które służy do oceny zwłóknienia wątroby, ale także do monitorowania przebiegu leczenia oraz jego postępu. W przypadku długotrwałego leczenia zwłóknienia wątroby metoda fibroscan, pozwala ocenić stan i wpływ leczenia wątroby pacjenta w każdym momencie, bez konieczności wykonywania kolejnej biopsji. Fibroscan to metoda tak samo skuteczna jak biopsja, jednak dużo bardziej bezpieczna i szybsza, dlatego jest rekomendowana przez towarzystwa hepatologiczne i lekarzy. Biopsja obarczona jest dużym ryzykiem powikłań, dlatego fibroscan to metoda coraz bardziej powszechna i stosowana u pacjentów z chorobami wątroby.

Fibroscan we Wrocławiu – gdzie znaleźć odpowiednią placówkę?

Fibroscan staje się powszechnie stosowaną metodą w walce z chorobami wątroby, dlatego dostęp do tego badania jest coraz większy. Fibroscan to badanie, które jest refundowane i przysługuje pacjentom w ramach NFZ, jednak oczekiwanie na badanie może być zbyt długie. We Wrocławiu badanie fibroscan czy usg jamy brzusznej bez żadnych kolejek możesz wykonać w placówce Hih sport. Na stronie hih.com.pl znajdziesz szereg usług i badań, które pomogą Ci zadbać o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. W dzisiejszym świcie pełnym stresu to bardzo ważne, aby kontrolować stan zdrowia poprzez regularne badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *