Przygotowywanie dziecka do nowego roku szkolnego

Jak przygotować dziecko do nowego roku szkolnego?

Artykuł partnera.

Przed nowym rokiem szkolnym zawsze pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi. Jakie podręczniki kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka dla dziecka? Co powinno się znaleźć wśród przyborów szkolnych i na jakie ubezpieczenie się zdecydować? Na szczęście zebraliśmy dla Ciebie odpowiedzi na te pytania. Sprawdź je w artykule!

Przedmioty szkolne, plan lekcji i przygotowanie harmonogramu

Przede wszystkim zobacz, jakie przedmioty czekają Twoje dziecko w kolejnym roku szkolnym i zdobądź spis podręczników, które będziesz musiał/a zakupić przed pierwszym września. Następnie, przed rozpoczęciem roku szkolnego, sprawdź plan lekcji swojego dziecka, wydrukuj go i – jeżeli szkoła daje taką możliwość – dopasuj godziny i rodzaje zajęć do potrzeb oraz możliwości dziecka. Bardzo istotne jest, by harmonogram zajęć był dobrze przemyślany i by np. jednego dnia uczeń nie musiał uczęszczać na 10 różnych lekcji, by drugiego uczestniczyć zaledwie w 3 czy 4.

Zajęcia dodatkowe dla dziecka

Skoro mowa o harmonogramie zajęć, przemyśl, na jakie zajęcia dodatkowe będzie uczęszczać Twoje dziecko w przyszłym roku szkolnym. Każda szkoła zapewnia możliwość korzystania z dodatkowych zajęć pozalekcyjnych – sportowych, plastycznych, tanecznych i wielu innych. Dowiedz się więc, co oferuje placówka, do której uczęszczać będzie Twoje dziecko, i zapisz je na takie zajęcia, które będą odpowiadały jego potrzebom oraz pasjom.

Pamiętaj, by skonsultować tę kwestię ze swoją pociechą – ważne, aby zajęcia dodatkowe były związane z pasjami dziecka, które chce realizować poza standardowymi lekcjami w szkole. W innym przypadku szybko się zniechęci do rozwijania swoich talentów, a przecież nie chcesz do tego dopuścić!

Plecak, zeszyty i przybory szkolne

Wyprawka szkolna musi zawierać wygodny i wysokojakościowy plecak, zeszyty dostosowane do poszczególnych przedmiotów oraz przybory szkolne, które umożliwią Twojemu dziecku komfortowe i aktywne uczestniczenie we wszystkich zajęciach w szkole. Jeśli zastanawiasz się, jakie akcesoria mogą być potrzebne Twojemu dziecku, przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągę:

 • zeszyty: w kratkę (na większość zajęć), w linię (na język polski), gładkie (np. na zajęcia plastyczne),
 • długopisy – najlepiej kilka na zapas, w kolorze czarnym lub granatowym,
 • ołówki – najlepiej kilka o różnych grubościach, co pozwoli dziecku dopasować je do wykonywanych zadań,
 • kredki, flamastry, farby i inne artykuły na zajęcia plastyczne, niezbędne zwłaszcza dla uczniów niższych klas,
 • akcesoria, takie jak gumka do mazania, nożyczki, klej, linijka czy temperówka,
 • piórnik (z wyposażeniem lub bez),
 • okładki i naklejki na zeszyty, które je zabezpieczą i umożliwią ich podpisanie,
 • pojemnik na śniadanie i bidon na wodę lub napój,
 • strój na wychowanie fizyczne (wraz z workiem).

Oczywiście to, jakie elementy wyprawki zakupisz, zależy od wieku Twojego dziecka, zajęć, na które uczęszcza, a także wymagań nauczycieli.

Podstawa bezpieczeństwa, czyli ubezpieczenie szkolne

Ubezpieczenie szkolne to podstawa bezpieczeństwa Twojej pociechy. Obowiązuje zarówno podczas zajęć szkolnych, w czasie drogi do szkoły, zabawy na podwórku i w czasie wakacji, a do tego może obejmować dzieci w różnym wieku – od przedszkolaków po nastolatków.

Decydując się na ubezpieczenie szkolne, masz pewność:

 • wypłaty odszkodowania po nieszczęśliwym wypadku, którego skutkiem jest poważny i trwały uszczerbek na zdrowiu albo śmierć,
 • uzyskania wsparcia finansowego w powrocie do zdrowia po wypadku lub zachorowaniu (zagwarantuje zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji czy pomocy psychologicznej dziecka).

Poznaj warianty ubezpieczenia NNW i zakres ochrony, na który możesz liczyć: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/nnw-szkolne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *