Artykuł sponsorowany.
Co powiedzieć dziecku, by nie bało się konsultacji z terapeutą i współpracowało z nim?
Dlaczego musisz porozmawiać z dzieckiem?
Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego w wielu przypadkach może nie być łatwa. Dotyczy to zarówno najmłodszych maluchów, jak i nastolatków. Bardzo ważna jest w tej sytuacji postawa rodziców. Jeżeli dziecko wyczuje twój stres, niepewność, będzie to miało wpływ na jego samopoczucie. Dużym, ale wciąż popełnianym błędem jest też nieinformowanie dziecka o tym, dokąd się wybieracie, co je czeka i czego się może spodziewać. Działanie z zaskoczenia, kłamstwo, że „odwiedzimy ciocię” może spowodować niechęć do dalszych wizyt, ale również zaburzyć poczucie bezpieczeństwa i zaufania do opiekuna, które są niezbędne podczas terapii.
Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa?
Należy zacząć od wyjaśnienia, kim jest psycholog i czym się zajmuje. Starszakom może się kojarzyć wyłącznie z osobami poważnie zaburzonymi, dlatego warto na wstępie obalić tę teorię.
Zwróć uwagę na problem, który utrudnia twojemu dziecku lub waszej rodzinie funkcjonowanie. Zapytaj, czy chciałoby sobie z nim jakoś poradzić, czy chciałoby się lepiej czuć. Wytłumacz, że terapeuta pomaga ludziom w takich sytuacjach, podpowiada, jak reagować, jak panować nad emocjami, jak komunikować się z innymi, by być zrozumianym itd. Powiedz, że psychologowi można zaufać i odpowiadać na zadawane pytania zgodnie z tym, co się czuje i myśli. Dostosuj swoje słowa do wieku pociechy.
Terapia i wsparcie psychologiczne dla dzieci – jak to wygląda?
Na początku musisz wybrać psychoterapeutę, gabinet psychologiczny, który cieszy się dobrymi opiniami i jest miejscem godnym zaufania. Warto w tym celu zapoznać się z ofertą na stronie: psycholog-brzeg.pl. Ola Chmiel-Karakuła na co dzień pracuje z dziećmi powyżej 7 roku życia, ale również z dorosłymi. Jeżeli zauważasz problem u swojej pociechy, trudności z koncentracją, nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji, objawy agresji, nagłą zmianę w zachowaniu, nadmierną nerwowość, apatię i wycofanie, gdy wiesz, że dziecko nie radzi sobie z sytuacją, z którą się musiało zmierzyć lub coś cię niepokoi, umów konsultację. Na pierwszą zapraszani są sami rodzice. Jeśli uznacie, że nie wiecie, jak przygotować dziecko do wizyty, czy jak je do niej przekonać, poproście o pomoc w gabinecie. Bardzo fajnie w wielu przypadkach działa terapia on-line, która nie wymaga opuszczania swojego bezpiecznego środowiska i można ją odbyć w warunkach domowych.