Złapac zdrowie psychiczne

Osiągnąć radość z życia

Wydawać by się mogło, że radość życia to przysłowiowe Eldorado. Ci co do niego dotarli. nigdy już nie wrócili, bo i po co? Natomiast reszta, co najwyżej o nim marzy i śpiewa piosenki. Gdzie w takim razie szukać zadowolenia ze swojej doli? Czy worek pieniędzy rozwiąże nasze problemy?

Cel nigdy nie osiągnięty

Zazwyczaj wyznacznikiem zadowolenia z życia i zdrowia psychicznego nie są pieniądze. Wiadomo, zaspokojenie najważniejszych potrzeb bytowych jest podstawą, ale już pogoń za złotym jednorożcem niekoniecznie.

Na co w takim wypadku zwracać uwagę? Najlepiej na siebie i własne możliwości, a także swoje poczucie równowagi duchowej. Gdy nam ktoś/coś przerywa zajęcie i czujemy, jakby nam z ukrytego wewnątrz ciała granatu wyjął zawleczkę, to znak, że musimy mocno popracować. Nad sobą.

Osobę zdrową psychicznie ciężko wyprowadzić z równowagi. Co nie znaczy, że ciągłe dokuczanie jej ujdzie nam płazem. Po prostu, zwykłe przeszkody traktuje ona jako coś normalnego. Także kiedy jej coś nie wyjdzie, nie szuka wymówki „bo mnie kot zdenerwował”, tylko stara się wyciągnąć wnioski.

Wiem kim jestem

Osoba zdrowa psychicznie jest także dojrzała emocjonalnie. Nie poddaje się manipulacji czy wpływom innych. Sama wie i potrafi łatwo rozpoznać co jest dla niej korzystne, jednak zwraca przy tym uwagę na komfort inych osób. Jest zwyczajnie pewna siebie i własnej wartości.

To nie jest tak, że zdrowie psychiczne to totalna zwykła równowaga we wszystkim. Można powiedzieć, że jest to raczej wiara we własne siły. Taka podstawowa pewność swoich działań, zaufanie do samego siebie. To pozwala na podejmowanie właściwych decyzji.

Każdy człowiek jest inny i inne czynniki go kształtowały przez dotychczasowe życie. Dlatego nie da się w jednoznaczny sposób powiedzieć jak osiągnąć zdrowie psychiczne. Każdy musi inną drogą do tego dążyć, dlatego tak łatwo pobłądzić.

W centrum wszystkiego jest zdrowie psychiczne, do którego dążymy, czasem nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Wlicza się w to zaspokajanie potrzeb w każdej kategorii od podstawowych jak sen, pokarm czy seks po sztukę, satysfakcjonującą pracę czy zabawę. Jednak nie jest to bezinteresowne dążenie do celu po trupach. To raczej pełen gracji i swobody taniec przez życie.

Artykuł powstał przy konsultacji z zdrowy-styl-zycia.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *