Trawy ozdobne są bardzo chętnie sadzonymi roślinami w obecnej kulturze ogrodowej. Ich walory ozdobne są chętnie wykorzystywane. Tym bardziej, że zazwyczaj nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Poza tym rosną bez problemów i bardzo szybko dają zamierzony efekt. Chcąc cieszyć się ładnie wyglądającą kępą traw, należy pamiętać o konieczności sadzenia ich na stanowiskach najbardziej optymalnych dla danego gatunku.
Pomysłów na wykorzystanie traw wysokich jest bardzo wiele. Przy tym należy zaznaczyć że są one bardzo efektowne same w sobie. Dlatego mogą stanowić jako kępa samodzielną aranżację albo być tłem dla kwiatów. Przedstawiam poniżej inspirujące aranżacje z traw wysokich.
Trawy wysokie w kompozycji z wodą
Bardzo efektownie wyglądają wysokie trawy w połączeniu ze zbiornikiem wodnym. Zarówno w zestawieniu naturalistycznym jak i nowoczesnym. Pasują tu gatunki lubiące wilgoć. Dobrym wyborem będzie na pewno miskant chiński. Dorastający do około 2 metrów wysokości. Poza tym ciekawą propozycją będzie też rodzimy gatunek, mozga trzcinowata osiągająca trochę niższy pułap do około 1,5 m.
Ogrody skalne z trawami w tle
Skalne ogrody są świetnym miejscem do wyeksponowania kępy wysokiej trawy. Dzięki temu takie miejsce nabiera dynamiki w wyglądzie. Najlepiej kępy wysokich traw umieszczać w strategicznych punktach ogrodu skalnego tak aby stworzyć z nich rodzaj tła dla całej kompozycji kamieni i roślin. Dobrym wyborem na takie, raczej mało wilgotne stanowisko będzie trawa pampasowa. Jej ozdobą oprócz pióropusza źdźbeł są także piękne, kolorowe wiechy pojawiające się jesienią.
Gatunki traw na rabaty
Dość często spotkać tez można trawy wysokie posadzone właśnie na kwiatowych rabatach. Dzięki nim można bardzo łatwo wyeksponować kwitnące róże czy inne równie okazałe rośliny. Trawy mogą stanowić zarówno tło jak i być wkomponowane małymi kępkami w celu przerw w nasadzeniu jednorodnych gatunków. Tu polecam odmianę miskanta chińskiego Gold Bar o zielonych nakrapianych białymi plamkami liściach albo o pięknym zielonym odcieniu obiedka szerokolistna. Oba gatunki wymagają żyznego, wilgotnego lekko podłoża.
Trawy do pojemników
Sadzenie roślin w doniczki, zwykle przeznaczonych do gruntu, to koncepcja szczególnie dla tych co posiadają duży taras lub balkon. Do pojemników nadaje się bardzo polecana rozplenica japońska na przykład odmiana Viridescens. Jej opadające na boki jak pióropusz liście wyglądają bardzo efektownie zarówno w wyższym pojemniku samotnie czy w szerokiej donicy w kompozycji z innymi gatunkami roślin. Ten gatunek wymaga ciepłego stanowiska i lekko wilgotnej gleby, o co na tarasie szczególnie trzeba dbać.
Trawa jako parawan lub żywopłot
Ostatnią propozycją jaką tu podam jest zastosowanie traw wysokich jako letniego parawanu albo żywopłotu. Jest to bardzo nietypowa kompozycja, którą można zaaranżować do wykonania letniego ogrodzenia dla zapewnienia sobie prywatności w miejscu spotkań rodzinnych. W zimowych miesiącach nie jest ona potrzebna więc bez problemu możemy ściąć źdźbła do zalecanej wysokości. Dobrym wyborem będzie na pewno miskant olbrzymi potrafiący osiągnąć do 3,5 m wysokości o ile mamy dużo miejsca i potrzebujemy wysokiego parawanu. Mniejszym gatunkiem będzie proso rózgowate dorastające do 2 m. Oba preferują wilgotne i przepuszczalne stanowiska. Równie trafnym wyborem będzie ekspansywny miskant cukrowy rosnący na wysokość od 1 do 2,2 m. O nim powiem dziś trochę więcej.
Miskant cukrowy
Miscanthus sacchariflorus to ekspansywna trawa ozdobna o sztywnych źdźbłach. Jego równowąskie liście rosną na długość 40-60 cm i posiadają czerwono-brązowy pasek wzdłuż środkowego nerwu. Miskant cukrowy kwitnie na przełomie sierpnia i września, a zasobne w składniki pokarmowe gleby są dla niego idealnym podłożem do rozwoju. Ekspansywność miskanta cukrowego przez wielu traktowana jest za jego dość istotną wadę. Uprawa tego gatunku sprawia, że rozwój roślin w jego pobliskim otoczeniu jest znacznie utrudniony. Dlatego też, z uwagi na jego walory estetyczne, bardzo często zaleca się jego uprawę w głębokich pojemnikach. Rozmnażanie miskanta cukrowego następuje poprzez podział rozłogów. Jest to roślina odporna na mróz i suszę – dobrze ukorzeniony egzemplarz w zasadzie nie wymaga podlewania.
Źródła:
Czekalski M., Ogólna uprawa roślin ozdobnych, Wrocław 2005.
Frey L., Polska księga traw, Kraków 2002.
Rak J., Trawy ozdobne. Uprawa i pielęgnacja, Warszawa 2009.