Leczenie cukrzycy

Leczenie cukrzycy – wszystko, co powinieneś wiedzieć o objawach i przyczynach

Artykuł partnera.

Cukrzyca jest poważną, przewlekłą chorobą, wymagająca od pacjenta dużo dyscypliny, szczególnie w zakresie prawidłowego odżywiania. Na czym polega choroba, jakie są jej rodzaje i metody leczenia oraz jak ważną rolę pełni w terapii dieta?

Jak żyć z cukrzycą – na czym polega choroba?

Cukrzyca to jedna z chorób metabolicznych, w której obserwuje się zaburzenia związane z właściwą przemianą glukozy. U osób ze zdiagnozowaną chorobą stężenie glukozy we krwi jest stale podwyższone. Dzieje się tak ze względu na upośledzenie działania procesów związanych z działaniem trzustki. Gruczoł ten odpowiada m.in. za produkcję insuliny, hormonu, który jest niezbędny do prawidłowego rozkładu cukrów.

Gdy w organizmie człowieka stężenie glukozy będzie stale podwyższone, może to doprowadzić do wielu problemów, przede wszystkim do uszkodzenia wielu narządów. Nieleczona lub niewłaściwie leczona cukrzyca doprowadzić może do niewydolności nerek, uszkodzenia narządu wzroku, serca czy naczyń krwionośnych.

Objawy, jakie daje choroba są zróżnicowane, a ich intensywność zależy od zaawansowania i postaci choroby. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych.

Leczenie cukrzycy

W leczeniu cukrzycy duże znaczenie odgrywa kompleksowe podejście do terapii. Istotną rolę odgrywa edukacja pacjentów. Świadomość, na czym polega choroba, jakie konsekwencje wywołuje i jak wiele zależy od pacjenta jest kluczowe w skutecznej terapii.

Terapia farmakologiczna polega na przyjmowaniu leków, w tym insuliny. Należy zwrócić szczególną uwagę również na monitorowanie ewentualnych powikłań, o które w cukrzycy nietrudno. Ważne jest też ograniczenie wystąpienia ryzyka owych powikłań, głównie ze strony układu sercowo-naczyniowego, gospodarki lipidowej itp.

Ogromne znaczenie w leczeniu cukrzycy odgrywają również metody niefarmakologiczne. Właściwa dieta oraz odpowiednia dawka ruchu, czyli zdrowy i aktywny styl życia pomaga zredukować masę ciała, unikanie przewlekłego stresu.

Rola diety w terapii cukrzycy

Zdrowa, zbilansowana dieta jest często bagatelizowanym tematem zarówno wśród cukrzyków, jak i zdrowych osób. Niesłusznie. Szczególnie w przypadku cukrzyków odgrywa ona wyjątkowo istotną rolę. Jak można dowiedzieć się z informacji zamieszczonych na portalu beztabletek.pl świadomość pacjenta jest najważniejsza.

Podstawą cukrzycowej diety są odpowiednie nawyki. Posiłki powinny być spożywane regularnie, o stałych porach. Najważniejszą zasadą jest jedzenie mniejszych porcjach, lecz częściej. Należy unikać jedzenia słodyczy oraz potraw o wysokim indeksie glikemicznym. Zrezygnować trzeba także z nasyconych kwasów tłuszczowych. Pilnować trzeba również kalorii, aby nie dopuścić do rozwoju nadwagi i otyłości.

Spożywane posiłki pozwalają kontrolować ilość dostarczanych kalorii, pomagają ograniczyć powikłania cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *