Szelki dla psa

Najbezpieczniejsze szelki dla psa – czyli postaw na szelki guard!

Od akcesoriów spacerowych oczekujemy nie tylko wygody, ale przede wszystkim niezawodności. Zarówno smycz, jak i szelki dla psa powinny gwarantować bezpieczeństwo, by zniwelować ryzyko wypadku czy szkód zdrowotnych. Jakie są najlepsze szelki dla psa? O czym powinniśmy pamiętać kupując szelki dla naszego pupila?

Najbezpieczniejsze szelki dla psa – czyli jakie?

Skoro na pierwszym miejscu stawiamy sobie bezpieczeństwo naszego czworonoga, warto zdefiniować, co konkretnie kryje się pod tym określeniem. Przede wszystkim bezpieczne szelki dla psa to takie, które uniemożliwiają mu ucieczkę, nawet w przypadku ataku paniki. Oznacza to, że ich budowa nie pozwoli zwierzęciu na wyślizgnięcie się nawet w ekstremalnych sytuacjach.

Z tego powodu na wstępie powinniśmy odrzucić szelki typu norweskiego czy popularne step-iny, z których większość psów bez problemu jest w stanie wyjść. Najlepsze szelki pod tym względem to szelki guard, a przede wszystkim szelki guard antyucieczkowe, z których nie wyślizgnie się nawet największy psi kombinator. Posiadają one podwójną pętlę piersiową, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed ucieczką z szelek.

Bezpieczne szelki to jednak nie tylko takie, z których pies nie może się wywinąć. To także szelki, które gwarantują możliwość swobodnego ruchu i są fizjologicznie przystosowane do potrzeb czworonoga. Co to konkretnie oznacza?

Odpowiednio dopasowane, bezpieczne szelki nie będą powodować otarć ani ucisku w trakcie ruchu psa. Pozwolą na swobodny ruch kończyny przedniej, a w przypadku szarpnięcia na smyczy – równomiernie rozłożą nacisk na klatkę piersiową zwierzęcia. W przeciwieństwie do innych modeli szelek, których budowa może wpływać na skracanie wykroku, rozwoju urazów przeciążeniowych oraz tendinopatii mięśnia nadgrzebieniowego lub dwugłowego ramienia, szelki guard są całkowicie bezpieczne i dopasowane fizjologicznie, dzięki czemu nadadzą się zarówno na codzienne osiedlowe spacery, jak i dalsze wędrówki.

Jak wybrać bezpieczne szelki guard?

Oprócz wyboru konkretnego modelu szelek, ważne jest również dopasowanie rozmiaru do wymiarów naszego czworonoga. Bezpieczne szelki muszą być odpowiednio wyregulowane – nie mogą uciskać psa ani być za luźne. Zbyt ciasne szelki mogą skutkować otarciami i stanem zapalnym tkanek miękkich. Z kolei zbyt luźne ułatwią psu ucieczkę z szelek, a także będą przekręcać się powodując frustrację u psa, a czasem nawet blokować prawidłowy ruch kończyn. Dlatego ważne jest, by przed zakupem szelek dokładnie zmierzyć pupila i wybrać rozmiar na podstawie naszych pomiarów. Co należy zmierzyć?

Do pomiarów najlepiej jest wybrać metr krawiecki, ewentualnie tasiemkę lub sznurek, który po zebraniu miary odmierzymy linijką. Pierwszy pomiar to obręcz szyjna – mierzymy ją poniżej wysokości obroży, bliżej karku psa. Drugi to obwód klatki piersiowej za przednimi łapami, w najszerszym miejscu. Oprócz tego warto również zmierzyć długość dolnego i górnego paska – w zależności od budowy psa, może on mieć różne wymiary, przez co u niektórych psów szelki mogą wrzynać się w pachę, powodując nieprzyjemne otarcia. 

Jeśli zależy nam na bezpiecznych szelkach warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są one wykonane. Niektóre szelki mogą być po prostu wykonane z kiepskiej jakości taśm oraz okuć, przez co istnieje większe ryzyko zniszczenia szelek przy intensywnym użytkowaniu. Z tego powodu warto kupować produkty znanych, cenionych marek, które gwarantują najwyższą jakość.

Przy wyborze konkretnego modelu dobrze również wziąć pod uwagę jeden aspekt – elementy odblaskowe na psich szelkach, które zwiększają widoczność naszego czworonoga podczas spacerów po zmroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *