Jeśli jesteś osobą otwartą, uwielbiasz ludzi, masz w sobie mnóstwo optymizmu i energii, oraz poszukujesz coraz to nowych bodźców i wyzwań do zrealizowania — z pewnością jesteś ekstrawertykiem. Ten typ osobowości zdecydowanie ma skłonności przywódcze i nie po drodze mu z nudną pracą, polegającą na przybijaniu pieczątek w dokumentach. Sprawdź, czy jesteś ekstrawertykiem.
Pojęcie ekstrawertyzmu
Pojęcie ekstrawertyzmu zapoczątkował w 1921 roku Carl Gustav Jung, który w swojej publikacji „Typy psychologiczne” doskonale określił cechy zarówno ekstrawertyka, jak i jego przeciwieństwa, czyli introwertyka. Jung zmierzył się z tematem osobowości, która odpowiada za konkretne typy psychologiczne człowieka.
Oba typy określa najważniejszy cytat z książki Junga:
„Każdy przecież zna te zamknięte w sobie, trudne do przejrzenia, często bojaźliwe natury [introwertycy] tworzące jak najsilniejsze przeciwieństwo do innych, otwartych, towarzyskich, często pogodnych lub przynajmniej przyjaznych i przystępnych charakterów [ekstrawertycy].”
Słowo ekstrawertyk zaczerpnięte jest z łaciny, gdzie „verte” oznacza „zwracać się”, natomiast „extra” znaczy „na zewnątrz”. Połączenie tych dwóch słów w odwrotnej kolejności tworzy nazwę typu osobowości zwaną ekstrawertyzmem.
Ekstrawertyk kto to? Kluczowe cechy ekstrawertyka
Wiele osób zada sobie pytanie: ekstrawertyk — kto to taki? Czy ja jestem ekstrawertykiem, czy introwertykiem? Jak poznać swój typ osobowości? Poniżej kilka wskazówek, które pozwolą odpowiedzieć na powyższe pytania.
Ekstrawertyk cechy:
- ponadprzeciętna aktywność w życiu osobistym i zawodowym,
- szybka i głośna mowa,
- najwyższe wśród typów osobowości wyniki w początkowym etapie nauczania,
- zdecydowanie w działaniu,
- lgnięcie do ludzi,
- pewność siebie,
- impulsywne działanie,
- brak stresu w wystąpieniach publicznych,
- chęć bycia w centrum uwagi,
- sprawdzanie się w roli lidera,
- posiadanie wielu zainteresowań,
- ograniczona umiejętność wysłuchania,
- łatwe i szybkie nawiązywanie kontaktów międzyludzkich,
- asertywność,
- chęć poczucia docenienia i uwagi.
Ekstrawertyk w kontaktach międzyludzkich
Ekstrawertyk wśród ludzi zarówno obcych, jak i sobie znanych, czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Ekstrawertyk cechy swojego charakteru zawdzięcza otwartej na bodźce zewnętrzne osobowości. Gadatliwość i beztroska ekstrawertyka może być drażniąca dla introwertyków, którzy stroną od osób zajmujących całą przestrzeń dookoła swoją osobą.
Bycia ekstrawertykiem nie można się nauczyć, z tym typem osobowości, jak z każdym innym, człowiek się po prostu rodzi. Pełen optymizm, chęci przynależności do grupy osób, oraz przyjaznej natury powoduje, że ekstrawertyk zawsze jest w centrum uwagi. Ekstrawertyk jest dobrym kompanem podróży, ponieważ przez wrodzoną ciekawość zawsze chętnie poszukuje nowych przygód. Zjednywanie sobie ludzi zdecydowanie ułatwia zdobywanie nowych znajomości i podtrzymanie wieloletnich przyjaźni.
Czy ekstrawertyk odnajdzie się w każdej pracy?
Ekstrawertycy najlepiej pożytkują swoją energię, przekuwając ją w dokonania zawodowe i towarzyskie. Zdecydowanie osoba z takim typem osobowości nie sprawdzi się w nudnej i monotonnej pracy, ponieważ z braku satysfakcji z jej wykonywania zbyt długo nie zagrzeje w niej miejsca.
Ekstrawertyk ukierunkowany jest na działanie, dlatego świetnie odnajdzie się na stanowiskach kierowniczych. Doskonale sprawdzi się w pracach wymagających kontaktu z ludźmi, obarczonych presją czasu, obciążających fizycznie i psychicznie. Najczęściej ekstrawertycy podejmują się zatrudnieniach zawodach: dziennikarza, doradcy klienta, specjalisty ds. HR, czy coacha. Wszędzie tam, gdzie jest duży ruch, coś się dzieje, można podnosić kwalifikacje i uczyć się czegoś nowego, oraz wykorzystać swój potencjał i przekuć go w sukces, będą mile widziani przez pracodawców.
Źródło:
- G. Jung, O rozwoju osobowości, 2015.