Mężczyzna w depresji przeżywa swoje problemy

Jak radzić sobie z depresją bez leków?

Depresja jest coraz częściej diagnozowaną chorobą na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Do połowy XX wieku nie skupiano badań nad nią, i ciężko stwierdzić na jaką skalę występowały zachorowania na tę chorobę, jednakże porównując kolejne dekady obserwuje się tendencję rosnącą. Niestety, stwierdzenie, iż zasługuje ona na miano choroby cywilizacyjnej może okazać się prawdziwe. Życie w codziennym biegu, pełnym najróżniejszych bodźców może sprawić poczucie zagubienia. Nierzadko osoby, których dotknęła ta przypadłość nie zdają sobie sprawy, że są po prostu chorzy. Często obwiniają siebie za niepowodzenia, smutny nastrój i nie są świadomi, że to nie od nich zależy.

Najważniejsze objawy depresji

Osoby zmagające się z depresją są zazwyczaj pozbawione energii, szybciej się męczą i przede wszystkim są mniej aktywne niż przed chorobą. Już sama świadomość tego, że muszą coś zrobić, gdzieś wyjść pozbawia ich wszelkich sił do działania. Każda czynność, którą wykonujemy codziennie wymaga od nas energii. Zdrowe osoby wykonują podstawowe rzeczy automatycznie, nie zastanawiając się nad tym co robią. U osób chorych wygląda to o wiele gorzej, gdyż każda czynność wymaga przemyślenia, rozplanowania każdego działania po kolei. I już w tym momencie tracą niepotrzebnie energię.

Innym objawem, bardzo charakterystycznym dla depresji jest smutek, poczucie przygnębienia. Jednakże trzeba tu podkreślić, że nie chodzi tu o smutek chwilowy, wywołany przykrą sytuacją, ale o permanentny smutek, który również mógł zostać wywołany jakimś tragicznym wydarzeniem, ale nadal trwa i zyskuje nowe przyczyny. Osoby smutne w związku z depresją ciężko jest wyrwać z tego stanu, a jeśli to się uda trwa to zaledwie chwilę. Często są one pozbawione jakichkolwiek emocji, a otoczenie jest dla nich obojętne.

Kolejnym symptomem, który odróżnia osoby chore na depresję jest brak zadowolenia z tego co dotychczas sprawiało przyjemność. Osobom, dotkniętym chorobą nie zależy na przyjemnościach, nie czerpią radości z zajęć, przedmiotów, które do tej pory były ich zainteresowaniem, pasją. Są one obojętne wobec otaczającego świata, rodziny, przyjaciół.

Pomoc w stanie depresji

Każda osoba, która została dotknięta depresją powinna poszukać pomocy. Przede wszystkim wizyta u psychiatry może pomóc zdiagnozować chorobę i dobrać właściwy sposób leczenia. Jeśli jesteśmy w Krakowie, możemy skorzystać z pomocy gabinetu psychoterapii w Krakowie – ninababinska.pl. Na szczęście na rynku jest dostępnych wiele leków, które pomagają walczyć z tą chorobą. Dla wielu chorych bardziej pomocna może się okazać jednak psychoterapia, gdzie wykwalifikowany terapeuta pomoże poradzić sobie z chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *