Mężczyzna czyta książkę psychologiczną nad morzem

Borderline, ChAD i depresja – jak je zrozumieć? Najpopularniejsze książki psychologiczne

W Polsce wciąż niewystarczająco mówi się o typach osobowości lub chorobach psychicznych, na które cierpi coraz więcej osób. Niestety wielu cierpiących jest również niezdiagnozowanych, ponieważ oni sami oraz ich bliscy nie wiedzą, z czym się borykają i nie szukają konkretnej pomocy lub po prostu boją się z niej skorzystać. Nikt nie powinien wstydzić się diagnozy i leczenia, ponieważ odpowiednia pomoc psychologiczna lub psychiatryczna i terapia farmakologiczna mogą znacznie poprawić jakość życia i ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Na szczęście coraz więcej znanych osobistości otwarcie mówi o swoich chorobach, pokazując że można odnosić sukcesy, pracować, uczestniczyć w życiu rodziny. Dla wielu osób jest to pozytywny bodziec, normalizujący ich sytuację i zachęcający do poszukania profesjonalnej pomocy. Skoro nikt nie śmieje się i nie stygmatyzuje znanej aktorki, tylko wspiera ją w chorobie, to dlaczego ja mam się wstydzić? Oprócz wizyty u lekarza specjalisty polecamy książki psychologiczne, które mogą Tobie i Twoim bliskim pomóc w zrozumieniu choroby.

Wartościowe książki psychologiczne, po które warto sięgnąć

W 2022 roku podane, że na świecie aż 350 milionów ludzi cierpi na depresję. W Polsce choruje na nią ok. 4 milionów osób. Choroba ta może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania czy status materialny. Nawet dzieci mogą zmagać się z depresją, chociaż najczęściej występuje ona w grupie wiekowej 35-55 lat i częściej dopada ona kobiety (związane jest to z hormonami oraz większą wrażliwością i emocjonalnością). Czym jest depresja? Jest to najczęściej spotykane zaburzenie psychiczne, objawia się stopniową utratą radości życia i odczuwania przyjemności, obniżeniem nastroju i poczucia własnej wartości, uczuciem pustki, niekontrolowanym smutku i płaczu, niemożnością panowania nad własnymi emocjami, pesymistyczną oceną własnej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Jedną z popularniejszych książek poruszających ten temat jest „Depresja, czyli gdy każdy oddech boli” Moniki Kotlarek. Nie zastępuje ona profesjonalnej terapii, ale pomaga zrozumieć czym jest depresja, jakie są jej objawy i jak wspierać osoby cierpiące na nią. Innym często wybieranym tytułem jest „Jak odzyskać siebie i utracone więzi. Wyjść z depresji i odnaleźć nadzieję” Johanna Hariego.

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) dotyka w równym stopniu kobiety, jak i mężczyzn. Jej diagnoza przysparza często kłopotów, a na jej przebieg i rokowania ma wpływ wczesne rozpoznanie. Aby terapia była skuteczna, niezbędna jest intensywna współpraca pacjenta z lekarzem. Mówiąc o ChAD myślimy często nie jak o jednej chorobie, ale wielu zaburzeniach afektywnych – zaburzeniach nastroju charakteryzujących się nawrotami epizodów depresyjnych, maniakalnych, hipomaniakalnych czy mieszanych o różnej postaci, nasileniu, przebiegu i odpowiedzi na leczenie. Psycholożka Monika Kotlarek w książce „Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność” opisała porady dla osób cierpiących na ChAD. Jest to również tytuł przydatny dla bliskich osób chorych, którzy zrozumieją, że nie jest to zwykła mieszanka nastrojów, ale przewlekłe schorzenie. Polecamy również „Kochając osobę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Poradnik dla bliskich” Johna D. Prestona oraz Julie A. Fast.

Borderline jest często mylony z chorobą afektywną dwubiegunową, ponieważ ma podobne objawy. Polega ono na niestabliności nastroju, poczucie niespełnienia, zaburzeniach tożsamości, niespójny wizerunkiem własnego „ja” i przewagą negatywnych uczuć. Jednak w tym wypadku nie jest to choroba, a typ osobowości (osobowość chwiejna emocjonalnie typu granicznego). Nie da się jej wyleczyć, ale na szczęście można nauczyć się z nią żyć dzięki odpowiednio dobranej terapii. Osobom zmagającym się z borderline polecamy popularne tytuły z naszej księgarni: „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii” Anki Mrówczyńskiej lub „Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią” Moniki Kotlarek.

Wartościowe książki psychologiczne, które można zakupić w naszej księgarni, przybliżą problematykę chorób psychicznych i typów osobowości, pomogą zrozumieć bliską osobę i pomóc jej w walce z codziennością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *