Noszenie maseczek antysmogowych na zewnątrz

Jak radzić sobie ze smogiem?

Niestety, w okresie jesieni i zimy nasz kraj opanowany jest przez smog. Pobijamy wszelkie europejskie i światowe rekordy. Wystarczy wieczorem otworzyć okno, żeby poczuć ten nieprzyjemny zapach. Uchronienie się przez nim jest niełatwe. Trudno w tym zimniejszym momentach spacerować po czystym powietrzu i oddychać pełną piersią. Oczywiście smog jest też bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia, w związku z czym warto w tym czasie szczególnie o siebie dbać. Można wykonać kilka kroków, które pozwolą nam na zmniejszenie ryzyka chorób z tego powodu i podwyższenie jakości powietrza.

Co możemy zrobić, by poradzić sobie ze smogiem?

Jak radzić sobie ze smogiem? Co robić, kiedy musimy wyjść z domu? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Nie wychodź z domu, jeśli nie musisz

Kontroluj jakość powietrza, jeśli jest zła, odpuść spacer, pozamykaj też okna. Oczywiście, że aktywność na świeżym powietrzu jest ważna, ale kluczowe jest tu słowo „świeżym”. Dlatego w dni, kiedy smog unosi się nad miastem, zostać w mieszkaniu, jeśli tylko jest to możliwe.

Używam maski antysmogowej 

Jeśli jednak musisz wyjść z domu – do pracy, na zakupy czy z każdej innej przyczyny – pomocne mogą się okazać maski antysmogowe. Mają one specjalne filtry, dzięki którym do naszych płuc dociera już czystsze powietrze. Filtry te są wymienne, możemy więc korzystać z jednej maski. Choć nie mają one stuprocentowej skuteczności i tak sprawiają, że to, co wdychamy, ma znacznie lepszą jakość. Za niewielkie pieniądze możemy zadbać o swoje płuca.

Korzystanie z komunikacji miejskiej

Samochody, z których korzysta coraz więcej osób, przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Jeśli więc jego jakość jest niska, zrezygnuj z podjechania gdzieś samochodem i jeśli masz taką możliwość, korzystaj z komunikacji miejskiej. W niektórych miastach takie smogowe alerty sprawiają, że komunikacja jest darmowa. Warto to śledzić, by być na bieżąco.

Nie pal w kominku

Jeśli kominek nie jest głównym źródłem ciepła w twoim domu, zrezygnuj z rozpalania go, kiedy powietrze nie ma dobrej jakości. Jeśli masz w domu piec, dbaj o to, czym w nim palisz i korzystaj z możliwie jak najbardziej ekologicznych rozwiązań.

Niestety, smog jest prawdziwą zmorą dzisiejszych czasów, co roku jesienią i zimą jakość powietrza jest coraz gorsza. Małe kroki mogą nam pomóc jakoś przetrwać ten trudny czas bez uszkodzenia naszego zdrowia. Możemy też starać się nieco zmniejszać zanieczyszczenia, wybierając odpowiednie rozwiązania do ogrzewania domu czy korzystając z komunikacji miejskiej zamiast z samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *