kołyska dla dziecka

Jak przygotować mieszkanie na narodziny dziecka? – kilka praktycznych wskazówek

Czy narodziny dziecka mogą wywrócić życie rodziców do góry nogami? – W niektórych przypadkach z pewnością tak, choć zdarzają się i takie osoby, które do tego tematu podchodzą bardzo spokojnie. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, powinieneś pamiętać, że przygotowania na narodziny dziecka z pewnością będzie wymagało Twoje mieszkanie. I choć nie będziesz musiał wywracać go do góry nogami, to kilka istotnych zmian na pewno będzie potrzebnych.

Na początek warto zastanowić się nad tym, gdzie stanie dziecięce łóżeczko. Niektórzy rodzice decydują się wydzielić dla pociechy osobny pokój, inni wolą mieć niemowlę blisko siebie, dlatego aranżują kącik dla maluszka w sypialni rodziców. Zanim zaczniesz urządzać dla niego przestrzeń, zastanów się, jakie prace remontowe będziesz musiał wcześniej wykonać.

Dziecko w drodze – remont w domu

Jeszcze zanim urodzi się dziecko, warto przeprowadzić w domu gruntowne prace porządkowe. Jeśli rodzice zaplanowali remontu mieszkania, dobrze jest zakończyć go przynajmniej miesiąc, a najlepiej dwa lub trzy miesiące przed narodzinami maluszka. Przy okazji można pomyśleć o kilku udogodnieniach, które pomogą w przyszłości w opiece nad dzieckiem. Choć od momentu powrotu ze szpitala do czasu, kiedy dziecko zacznie się samodzielnie przemieszczać, minie trochę czasu, warto już wcześniej pomyśleć o blokadzie drzwi, która ochroni maluszka przed przycięciem palców. Jeśli posiadasz w domu schody, to bardzo przydatna będzie też bramka ochronna. Dzięki niej ograniczysz ryzyko upadku dziecka ze schodów. Warto pomyśleć też o solidnym mocowaniu półek, regałów i komód. Z doświadczenia wiem, jak niebezpieczne może być wysunięcie przez berbecia wszystkich szuflad z komody, która pod wpływem przesunięcia środka ciężkości traci stabilność.

Prace remontowe w mieszkaniu to jednak nie wszystko. Ważne jest gruntowne posprzątanie mieszkania i przygotowanie miejsca dla dziecka. Ten ostatni etap jest zdecydowanie najprzyjemniejszy. Wielu rodziców uwielbia kupować meble i akcesoria dla swojej pociechy. Dotyczy to zwłaszcza mam w okresie określanym jako syndrom wicia gniazda.

Przygotowanie kącika dla maluszka

Gdy prace remontowe mamy już za sobą, przychodzi czas na wyposażenie miejsca przeznaczonego dla maluszka. Niezależnie od tego, czy znajdzie się ono w osobnym pokoju, czy w pobliżu łóżka rodziców powinno stwarzać odpowiednie warunki dla niemowlęcia. Najważniejszym meblem, który należy w nim umieścić, jest oczywiście łóżeczko. Coraz więcej rodziców zamiast tradycyjnego modelu, który kupowała zdecydowana większość klientów kilkanaście lat temu, wybiera modele z licznymi udogodnieniami. Czasem jest to łóżeczko dostawne, które bez problemu może stać samodzielnie albo zostać przysunięte do łóżka rodziców. Dzięki temu nocne karmienie i usypianie maluszka staje się zdecydowanie łatwiejsze. Do wyboru rodziców pozostają też kołyski i kosze dla niemowląt, choć te ostatnie są przeznaczone niemal wyłącznie dla tych najmniejszych dzieci.

W pobliżu łóżeczka warto pomyśleć o delikatnym, ciepłym oświetleniu, które wieczorem pozwoli się dziecku wyciszyć i zapaść w spokojny sen. Tuż obok powinna się też znaleźć komoda z ubrankami oraz przewijak i pieluszki. Wszystkie akcesoria i kosmetyki do pielęgnacji niemowląt należy umieścić w pobliżu przewijaka. Dzięki temu zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzimy bezpiecznie dla maluszka, pilnując go cały czas, by z niego nie spał.

Poza łóżeczkiem i przewijakiem konieczne są też inne akcesoria. Wbrew pozorom wcale nie musi ich być tak dużo. Z pewnością jednak nie obejdzie się bez wanienki do kąpieli i wózka. I w tym przypadku wybór jest bardzo szeroki, co pozwala dopasować akcesoria do własnych oczekiwań.

Przygotowując mieszkanie na narodziny dziecka, zwracajmy uwagę przede wszystkim na jego bezpieczeństwo. Naszym celem powinno być zaaranżowanie przyjemnego, ale i całkowicie pozbawionego zagrożeń kącika dla maluszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *