Czym jest wakeboard

Czym jest wakeboard

Spędzanie czasu nad wodą kojarzy nam się szczególnie na niewielkich akwenach raczej z leniuchowaniem niż aktywnym wypoczynkiem. Bo oprócz pływania wpław czy łódka mamy raczej niewiele możliwości. Jednak ostatnio wchodzi wakeboard i staje się coraz bardziej popularnym sportem wodnym.

Co to jest wakeboard

Wakeboard jest relatywnie nową dyscypliną wśród sportów wodnych. Jednak wielkim szturmem zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Powstał z połączenia kilku sportów wodnych między innymi surfingu i kitesurfingu. Rider trzymając się liny przymocowanej z drugiej strony do wyciągu albo łodzi motorowej ślizga się po wodzie na odpowiednio skonstruowanej desce. Specjalnie dla wakeboarderów tworzone są wakeparki.

Spot

Miejscem przeznaczonym do pływania na desce wakeboardowej jest wakepark. Najczęściej jest tam  montowany wyciąg dwusłupowy do ciągnięcia wakeboardera. Na tych większych spotach można spotkać wyciąg nawet 5 słupowy gdzie można jeździć na około zbiornika. Patrząc na to, że nie trzeba wykonywać manewru zawracania jak na dwusłupowym jest on bardziej korzystny. Ogólnie nauka pływania na wakeboardzie nie sprawia większej trudności. Niektórym wystarcza kilka lekcji pływania na desce aby załapać „o co w tym chodzi”.

Sprzęt do wakeboardu

Do uprawiania tego sportu potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Składa się na takie podstawowe wyposażenie deska z wiązaniami. Do tego musowo trzeba mieć kamizelkę wypornościową, która ma za zadanie chronić nas w razie upadku do wody. Dodatkowo w wakeparku najczęściej są montowane przeszkody do pokonywania przez Riderów. Dlatego lepiej jest pływać w kasku ochronnym, wtedy ewentualne zderzenie z przeszkodą nie będzie tak bolesne.

Nauka pływania

Wyczyniający akrobacje Riderzy faktycznie robią duże wrażenie. Zacząć pływać na wakeboardzie nie jest tak trudno jakby się mogło wydawać. Na początek trzeba się zaopatrzyć w sprzęt potrzebny do pływania. Praktycznie każdy wakespot oferuje wypożyczenie sprzętu do nauki pływania. Początkowe kroki warto stawiać pod okiem doświadczonego instruktora. Może taka lekcja kosztuje więcej ale na pewno szybciej się nauczymy.

Wakeboard jest fajnym sportem dla osób, którzy chcą aktywnie spędzić czas nad wodą. Najczęściej na spotach jest też wiele dodatkowych atrakcji jak plaże do wypoczynku po atrakcjach na wodzie. Często też są place zabaw gdzie najmłodsi mogą się bawić do woli.

2 thoughts on “Czym jest wakeboard

  1. Widziałam w tym roku jak byliśmy na wakacjach na Mazurach. Wygląda to bardzo ciekawie i chyba trudne. Przynajmniej ja się nie odważyłam na to. Chyba żałuję ale nie wiedziałam, że to nie jest takie trudne. Spróbuje w następnym roku.

  2. Warto spróbować. Bardzo fajne uczucie jak się płynie na desce. Wiatr we włosach, woda. Tez wydawało mi się, że to będzie trudne do ogarnięcia. Mi wystarczyło dosłownie dwie godziny aby móc swobodnie sobie pływać z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *