Uśmiechnięta dziewczyna siedzi przy stole w przedszkolu

Przygotowujemy dziecko do przedszkola – o czym należy pamiętać?

Zapewne każda mama przeczytała lub obejrzała co najmniej jeden poradnik o tym, jak przygotować dziecko do przedszkola. Naukowym roztrząsaniom poddaje nie tylko sprawy praktyczne takie jak wyprawka i ubiór, ale również kwestie emocjonalne, które dotyczą nie tylko dziecka, ale również rodzica, szczególnie gdy do przedszkola posyła swoje pierwsze dziecko.

Sprawy uczuć i emocji

My jako rodzice mamy już pewne wyobrażenie o przedszkolu i to zazwyczaj z własnego doświadczenia lub opowieści innych rodziców, nasze dziecko raczej nie – jest jeszcze za małe na pogaduchy ze starszakami, które wprowadziłyby je w nieznany świat życia przedszkolnego, więc to nasza rola, aby je w pewien sposób przygotować na tę nową sytuację. Zdecydowanie jednak nie warto tego zbyt intensywnie roztrząsać, a jeśli my sami posiadamy niemiłe wspomnienia, to lepiej w ogóle je pominąć. Pomocne w takim przypadku będzie przeczytanie książeczki lub obejrzenie filmu, jak to ulubiony bohater lub bohaterka idą do przedszkola. Jest tam miejsce na różne emocje – i te przyjemne i te bardziej smutne – zapewne pomogą dziecku oswoić się z nową sytuacją.

Praktyczne umiejętności

Dziecko posyłane do przedszkola powinno już posiadać umiejętność pewnej samoobsługi. Chodzi tu o takie kwestie jak ubieranie się, jedzenie i korzystanie z toalety. Warto więc ćwiczyć je z dzieckiem stosunkowo wcześniej, aby w pierwszych dniach w przedszkolu już dobrze sobie z nimi radziło, bo dzięki temu będzie czuć się zdecydowanie pewniej i bardziej komfortowo. Nie warto więc go wyręczać, gdy zakłada buty dziecięce, bluzę czy kurtkę jeszcze w domu, ponieważ to jedyna okazja do ćwiczenia tych praktycznych umiejętności.

Wygodne ubrania i buty

Zaopatrzmy przedszkolaka w ubrania i buty dziecięce, które łatwo zdjąć i założyć. Najlepiej więc sprawdzą się luźne i przewiewne spodnie dresowe na gumce, aby dziecko nie miało problemu z ich zapięciem. Podobne rzecz ma się z kurtkami i bluzami. Najlepszym rozwiązaniem będą wygodne i proste suwaki, z którymi dziecko będzie umiało sobie już poradzić. Jeśli chodzi o buty dziecięce do przedszkola, to najlepiej aby zapinane były na wygodne i proste w obsłudze rzepy lub po prostu wyposażone w gumkę, dzięki czemu każde dziecko założy je i zdejmie bez problemu. Nie komplikujmy dodatkowo tych czynności i nie liczmy również na to, że naszego malucha będą wyręczać panie – przedszkola różnie do tych spraw podchodzą.

Oswajanie otoczenia

Przedszkole to nie tylko nowe sytuacje, które wywołają masę nowych uczuć i emocji, ale również nowe miejsca. Jeśli więc mijamy nasze przyszłe przedszkole, to warto je dziecku pokazywać i wspominać, że tutaj będzie niedługo spędzać czas. Pomocne są oferowane przez niektóre placówki godziny adaptacyjne. Można wtedy zabrać dziecko i wspólnie dokładnie obejrzeć szatnię, korytarze czy salę.

Ustalenie nowego rytmu dnia

Uczęszczanie do przedszkola wiąże się z wcześniejszym wstawaniem czy większym rannym pośpiechem, do którego maluch nie jest przyzwyczajony. Warto już wcześniej wdrażać dziecko w ten nowy rytm, aby pierwszego września nie odczuło tego zbyt intensywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *