Dziecko kosztuje naprawdę dużo według badań do osiągnięcia pełnoletności średnio rodzic wyda na swoje dziecko ok. 200 tys. zł. Co jak łatwo policzyć daje ok. 925 zł miesięcznie. Jak wiadomo wydatki rozpoczynają się jeszcze przed narodzinami dziecka i w pierwszym okresie jego życia są zdecydowanie większe, wszak intensywnie rośnie i się rozwija. Zatem pojawia się pytanie: czy warto kupować dziecku rzeczy na zapas? Oto nasz poradnik w kontekście ubranek, wózków i fotelików.
Ubrania o rozmiar lub nawet dwa większe – czy warto?
Pozornie nie ma nic złego w kupowaniu rzeczy na zapas. Jednak nie można z tym przesadzać. O ile zakup ubranka o rozmiar większego jeszcze może być zasadny, wszak czasem koszulki czy spodenki trzeba wymieniać nawet co dwa miesiące, bo dziecko tak szybko rośnie, tak już dwa rozmiary to jednak przesada. Jeśli trzeba dziecku podwijać rękawy albo wywijać nogawki, to nie jest to wygodne, ani dla rodzica, ani dla dziecka. Nieco w lepszej sytuacji są Ci rodzice, którzy mogą skorzystać z odzieży po starszym rodzeństwie dziecka. Ale nie zawsze jest to możliwe, w końcu każde dziecko może mieć inną posturę, wagę, a także wzrost w danym wieku. Cóż sami mamy doświadczenie ze zbyt dużymi ubraniami w dzieciństwie, np. kurtki do której rzekomo miało się dorosnąć, ale tak naprawdę zawsze była zbyt długa i obszerna. Warto wybierając ubrania pamiętać o wygodzie dziecka. Jeżeli chodzi o ubrania, to można ewentualnie skorzystać z oferty second hand, wszak są tam także ubrania dobrej jakości, a w ten sposób można zaoszczędzić, gdy dziecko szybko rośnie. Warto jednak wtedy szukać ubrań z metką, które się zdarzają albo takich pierwszej jakości.
Wózki dziecięce spacerowe Bebetto – czy warto postawić na model wózka 2w1 czy lepiej wybrać klasyczną spacerówkę?
Załącznik:
pexels-katie-e-3671154.jpg
Na przykładzie wózków dziecięcych spacerowych Bebetto zastanowimy się, czy warto zakupić wózek 2w1, czyli głęboko spacerowy, gdzie spacerówka montowana jest na tym samym stelażu, czy lepiej postawić na dwa osobne modele. Tutaj wszystko zależy od preferencji, a także wagi wózka. Jeżeli masz zamiar wózek wnosić codziennie na czwarte piętro, to mimo że stelaż jak na wózek 2w1 jest lekki, to jednak musisz dźwigać ponad 13 kg. Zaletą w przypadku Bebetto jest fakt, że można złożyć stelaż razem ze spacerówką, co znacząco ułatwia szybkie włożenie wózka do bagażnika, czy właśnie wnoszenie go po schodach i znoszenie na klatkę schodową. W przypadku wózków 2w1 ważna jest także obszerna gondola, by niemowlak miał swobodę ruchów i nie trzeba było wymieniać wózka na większy. Zarówno spacerówka, jak i gondola w najlepszych modelach wyposażone są w bezdętkowe koła, co sprawia, że ciśnienie jest na stałym poziomie i można pokonywać także trudniejsze trasy. Oczywiście takich udogodnień nie brakuje również w przypadku klasycznych spacerówek. Inną sprawą jest, że w przypadku odchudzonych wersji, ważących 10 kg i mniej także maksymalne obciążenie zwykle jest mniejsze, bo może w takim wózku można przewozić dziecko do ok. 3 roku życia lub 15 kg. Wśród oferty innych producentów możesz znaleźć wózki, które zapewnią możliwość przewożenia dziecka nawet do 25 kg. Zarówno taki wózek jak i wózek 2w1 może sprawdzić się jak model „na zapas”, który posłuży do momentu kiedy dziecko będzie już wszędzie chodziło na własnych nogach.
Foteliki samochodowe – czy można zakupić model na zapas?
Kupno większego fotelika samochodowego jest sprawą kontrowersyjną, bo bez względu na wszystko fotelik musi być dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Jednak zakup modelu na zapas mimo wszystko jest możliwy, wystarczy postawić na model regulowany. Czy warto? Na pewno tak, ale tylko gdy dany model ma dobre oceny ekspertów, jeśli chodzi o testy zderzeniowe. Można znaleźć modele, które posiadają regulowaną wysokość zagłówka, nawet modele RWF montowane tyłem do kierunku jazdy. Istotne znaczenie dla trwałości będzie miała tutaj także zdejmowana tapicerka, którą można wyprać w pralce.
Na koniec: czy warto kupować rowery dziecięce na zapas
Wiesz już, że zarówno ubranka, jak i wózki można kupować na zapas. Również foteliki samochodowe z regulacją mogą dobrze się sprawdzić. Są jednak takie rzeczy, których na zapas kupować nie można należą do nich rowery dziecięce. Choć posiadają pewien stopień regulacji, to w wersji podstawowej powinny odpowiadać długości przekroku, tak by dziecko nie musiało się na rower wspinać.
Okazuje się, że kupowanie na zapas jest możliwe. Trzeba to jednak robić umiejętnie, tak by zapewnić dziecku zarówno pełny komfort, jak i bezpieczeństwo.