Małżeństwo podczas rozwodu kłoci się

Jak przeżyć rozwód bez stresu i frustracji? Tylko sprawdzone rady!

Artykuł partnera.

Decyzja o rozwodzie jest bez wątpienia jedną z trudniejszych. Rozstanie oznacza zazwyczaj, że przed małżonkami stanęły problemy niemożliwe do pokonania. Biorąc ślub większość z nas jest przekonanych, że związek potrwa wiele lat, mało kto bierze pod uwagę perspektywę rozstania. Stres związany z samym rozwodem oraz wydarzeniami go poprzedzającymi może silnie odbić się na całej rodzinie. Jak się do tego przygotować się i poradzić sobie z trudnymi emocjami? Czy sprawdzony prawnik jest w stanie zminimalizować lęk? W naszym poradniku przygotowaliśmy tylko skuteczne podpowiedzi. Sprawdź, jak poradzić sobie z rozwodem.

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie rozwodu

Wiele osób, decydując się na rozwód, nie jest w stanie zapanować nad negatywnymi emocjami, które w związku z tym doświadczeniem mogą się pojawić. Jest to całkowicie naturalne – rozstanie i ułożenie sobie na nowo życia może być obciążającą perspektywą. Jednak warto pamiętać, że przeciągająca się sprawa rozwodowa będzie jedynie pogarszać ten stan. Dlatego przygotowania do rozwodu warto rozpocząć od próby odzyskania spokoju i odłożenia na bok – również słusznego – żalu do byłego partnera lub partnerki. Nawet jeśli to druga osoba jest w całości odpowiedzialna za rozstanie, w perspektywie sprawy rozwodowej eskalacja konfliktu może przyczynić się do oddalenia w czasie wydania wyroku. Im prostsza sprawa, tym mniej czasu sąd poświęci na jej rozpatrzenie i tym prędzej zakończy się ten etap.

Czy zawsze warto dogadać się z partnerem?

Osiągnięcie porozumienia z partnerem jeszcze przez rozprawą pozwoli na dużo prostsze rozwiązanie sprawy. Jeśli obie strony i ich pełnomocnicy przedstawią sądowi wspólne postanowienia i zaproponują rozwiązania dotyczące podziału majątku czy opieki nad dziećmi, ten będzie mógł podjąć decyzję już w trakcie jednej rozprawy. Jeśli nawet para decyduje się na rozstanie, warto dać sobie jeszcze chwilę na ustalenia dotyczące wspólnych kwestii. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie do mediacji kogoś, kto specjalizujące się w tego rodzaju sprawach. Osoby wynajmujące prawników przeważnie w krótkim czasie uzyskują rozwody np. w Opolu, jak i większość miast wojewódzkich, to miejsce, w którym specjalista od spraw rozwodowych znajdzie się stosunkowo łatwo.

Przygotuj siebie i dzieci

W wielu przypadkach rozwód dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci, które pojawiły się w trakcie trwania małżeństwa. O ile rozstanie się jest trudnym doświadczeniem dla zaangażowanych w związek rodziców, o tyle jeszcze cięższe jest przeważnie dla ich potomstwa. Przygotowanie dzieci do rozwodu, omówienie z nimi zmian, jakie nastąpią w życiu całej rodziny oraz ustalenie wspólne z nimi – o ile są już na tyle duże – jak będzie teraz wyglądała ich relacja z obojgiem rodziców, to działania, które pozwolą zwiększyć szansę na pogodzenie się z nowym etapem. Dobrym rozwiązaniem jest przepracowanie tych kroków ze wsparciem psychologa, który zabezpieczy dobrostan psychiczny dzieci oraz pomoże im przepracować trudne emocje. Ze specjalistycznego wsparcia mogą oczywiście skorzystać również osoby dorosłe.

Zabezpiecz mieszkanie, do którego się przeniesiesz

Jednym z najbardziej dotkliwych następstw rozwodu jest konieczność zmiany mieszkania. W ramach przygotowań do rozwodu warto już wcześniej rozejrzeć się za nowym lokum. Część osób decyduje się na to już w trakcie separacji. Niezależnie od tego, czy w rodzinie są dzieci oraz, czy one również będą się przeprowadzać, nowe mieszkanie powinno być od samego początku przygotowane na nowych lokatorów. Dzięki temu pierwszy okres samodzielnego życia po rozwodzie będzie dużo mniej dotkliwy. Osoba, która pozostaje we wspólnym dotychczas domu czy mieszkaniu, może w niewielkim stopniu odświeżyć wnętrze lub je przemeblować – i wejść w nowy etap z mniejszym bagażem wspomnień.

Specjalizacja: rozwody (Opole) – jak znaleźć prawnika?

Wśród adwokatów, gotowych reprezentować swoich klientów przed organami prawa, znaleźć można osoby z doświadczeniem w bardzo różnych dziedzinach. Ze względu na powszechność występowania tego zjawiska, dla wielu prawników specjalizacją są rozwody. Opole, Wrocław, Katowice – w każdym z tych miast południowej Polski znaleźć można liczne kancelarie o takiej profesji. Wybór najlepszego uzależniony jest od skuteczności danego prawnika, ale warto również kierować się tym, czy konkretna osoba wzbudza zaufanie na tyle, by powierzyć jej prowadzenie sprawy dotyczącej wrażliwych kwestii życia prywatnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *