Artykuł partnera.
Lampy ścienne dość długo kojarzone były z tym, co znamy sprzed kilku dekad. Nasze babcie miały w swoich domach kinkiety z bogato zdobionymi abażurami, które zupełnie nie wpisywałyby się we współczesne trendy. Na szczęście producenci znają potrzeby swoich klientów i wyszli im naprzeciw, oferując modele doskonale odpowiadające zapotrzebowaniu rynkowemu. Dostarczają dzisiaj minimalistyczne lampy ścienne o prostych, ponadczasowych projektach. To rozwiązania funkcjonalne i eleganckie. Sprawdź, czy sprawdzą się u ciebie.
Uwspółcześnione lampy ścienne stanowią cenne źródło dodatkowego światła. Montujemy je przede wszystkim jako uzupełnienie dla działania standardowo montowanych zwisów. Dzięki nim łatwo jest podzielić dużą przestrzeń na mniejsze strefy – do czytania, pracy, rozrywki czy odpoczynku. Nie da się zaprzeczyć, że obecność kinkietów i spotów zamontowanych na ścianach podnosi funkcjonalność wybranych pomieszczeń i jednocześnie może pozytywnie wpłynąć na panującą w nich atmosferę. Przekonaj się, co warto o nich wiedzieć, nim zaczniesz wybierać nowoczesne lampy dla siebie.
Lampy ścienne – oświetlenie dodatkowe… lub główne
Najczęstszym zadaniem montowanych w naszych mieszkaniach kinkietów jest bycie dodatkowym źródłem światła. Pojawiają się w pomieszczeniach jako towarzystwo standardowych zwisów, uzupełniając ich działanie w godzinach wieczornych czy gdy potrzebujemy precyzyjnego wsparcia na czas czytania lub pracy. Lampy ścienne dostępne w sklepie Domotio wykorzystujemy także jako ozdobę lub podkreślamy dzięki nim obecność elementów dekoracyjnych w wybranym wnętrzu. Pozwalają bowiem w piękny sposób uwypuklić rodzinne fotografie czy pamiątkowe obrazy.
Jednocześnie jednak warto podkreślić, że nowoczesne lampy ścienne mogą w zupełności zastąpić inne rodzaje oświetlenia w pomieszczeniu. To coraz częściej wybierane rozwiązanie, gdy szukamy modeli do niskich wnętrz lub przestrzeni o niedużym metrażu. Niekiedy pojawiają się w sypialniach czy gabinetach. Jeśli chcemy, by służyły jako oświetlenie główne, decydujemy się raczej na modele z kloszem otwartym w stronę sufitu. Oferowane przez nie światło odbija się od niego i przyjemnie rozprasza, skutecznie rozjaśniając całą przestrzeń. Tymczasem kinkiety wyposażone w klosz skierowany ku podłodze służą nade wszystko do budowania przyjemnej atmosfery. To doskonały wybór, gdy potrzebujemy dodatkowego wsparcia w salonie czy sypialni.
Warto także wspomnieć, że producenci w swoich ofertach mają także lampy ścienne, których klosze są otwarte w obie strony jednocześnie. To najczęściej płaskie projekty, które doskonale sprawdzają się w wąskich pomieszczeniach, gdzie warto zadbać o swobodę ruchów. Są doskonałym wyborem, gdy poszukujemy oświetlenia do korytarza czy na klatkę schodową. Rozchodzące się w dwie strony światło nie tylko zabezpiecza nas przed wypadkiem, ale także tworzy piękną ozdobę na gładkiej ścianie pozbawionej innych dekoracji.
Jak montować lampy ścienne?
Wiele osób uważa, że lampy ścienne są niezwykle niepraktyczne i nie da się ich zamontować w taki sposób, by być zadowolonym z ostatecznego efektu. Przez błędne przekonania zupełnie rezygnują z kinkietów w swoich domach. Tymczasem okazuje się, że wystarczy znać kilka prostych “zasad”, które sprawiają, że tego rodzaju oświetlenie jest niezwykle funkcjonalne i jednocześnie pięknie się prezentuje. O czym warto pamiętać?
- Lampy ścienne nie powinny być montowane solo. W jednym pomieszczeniu warto jest postawić na kilka źródeł światła – takich samych lub utrzymanych w podobnym stylu.
- Nowoczesne kinkiety warto montować parami przy zachowaniu symetrii. Można zdecydować się na nie po dwóch stronach lustra lub na jednej ścianie jako podkreślenie dwóch istotnych dla nas zdjęć.
- Jeśli natomiast wieszamy je na dwóch płaszczyznach, warto zadbać o zachowanie efektu lustrzanego odbicia. We wnętrzu będzie panował pożądany ład.
- Zwróć również uwagę na odległości. Lampy ścienne powinny być montowane na wysokości ok. 1,9 m. Jeśli wybierasz modele z kloszem otwartym ku dołowi, zamontuj je ok. 15 cm poniżej górnej ramy okna. Kinkiety z kloszem skierowanym ku sufitowi powinny znaleźć się w odległości od 30 do 90 cm od niego.