Wniosek o laptop dla ucznia

Czy wniosek o laptop dla ucznia jest potrzebny, żeby dziecko dostało komputer? Wyjaśniamy

Zgodnie z zapowiedziami Ministra Cyfryzacji wszyscy uczniowie 4. klas szkoły podstawowej już wkrótce będą mieć własne laptopy. Rodzice muszą zrobić jedno – podpisać umowę z upoważnionym do tego organem. Na czym polega nowy projekt Ministerstwa Cyfryzacji? Dowiedz się o nim więcej – nie obawiaj się żadnych kruczków, dopełnij formalności oraz zadbaj, aby i twoje dziecko otrzymało laptop do nauki.

Na jakiej podstawie uczniowie dostaną własne laptopy?

Stanie się tak na mocy ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (Dz. U. poz. 1369). Laptop trafi do szkoły po 40 dniach od momentu podpisania umowy pomiędzy Centrum Obsługi Administracji Rządowej a Wykonawcą wyłonionym w przetargu centralnym. Po podpisaniu protokołów odbioru przez Organ Prowadzący Szkołę, laptopy trafiają do szkół, gdzie na podstawie umowy przekazania na własność lub umowy użyczenia trafiają do rodziców. Natomiast nauczyciele mogą wnioskować za pośrednictwem dyrektora szkoły o bon, który ma w części sfinansować zakup sprzętu potrzebnego do pracy z młodzieżą.

Co musi zrobić rodzic lub opiekun prawny, aby dziecko dostało komputer?

Nie ma potrzeby, aby składać wniosek o laptop dla ucznia. Wymagana jest jedynie umowa przekazania na własność laptopa lub użyczenia laptopa, podpisana między rodzicami lub opiekunami prawnymi a Organem Prowadzącym Szkołę. Znajdują się w niej:

  • dane organu prowadzącego szkołę i osoby uprawnionej do podpisania w jego imieniu umowy;
  • dane szkoły
  • dane rodzica – jego imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail, numer telefonu komórkowego i numer PESEL;
  • dane ucznia – jego imię, nazwisko i numer PESEL;
  • informacje o laptopie – o jego wartości.

W przypadku umowy użyczenia dodatkowo wpisuje się NIP i REGON podmiotu sprawującego pieczę zastępczą nad dzieckiem, które jest uczniem klasy objętej wsparciem, a także wskazuje czas użyczenia laptopa. Formalnie właścicielem laptopa użyczonego uczniowi jest organ prowadzący szkołę.

Do umowy dołączany jest protokół przekazania, który zawiera m.in. numer seryjny laptopa.

Z jakich opcji mogą skorzystać uczniowie?

Nie masz możliwości wskazania konkretnego modelu, który miałoby otrzymać twoje dziecko. Wiadomo jednak, jaki sprzęt trafi w tym roku do czwartoklasistów. Uczniowie klas czwartych otrzymają jeden z sześciu modeli komputerów:

  • HP ProBook 440 G9,
  • Lenovo V15 G3 IAP CTO,
  • Acer TravelMate TMP214-54,
  • Acer TravelMate P2 TMP215-54,
  • Dell Latitude 3540,
  • Asus ExpertBook B1502CBA.

Mimo że producenci komputerów są różni, każdy laptop spełnia określone wymagania techniczne i ma taki sam standard – świetnie sprawdzi się podczas odrabiania lekcji i realizowania szkolnych projektów.

Wszystkie komputery będą nowe, w oryginalnych opakowaniach i z kompletną dokumentacją. Wiadomo już też, jakie model trafią do poszczególnych regionów.

Przekazanie lub użyczenie laptopa – czym różnią się te dwie opcje?

Otrzymując laptop na własność, nie trzeba go zwracać do szkoły po zakończeniu szkoły lub zmianie szkoły przez ucznia. Należy jednak pamiętać, że od dnia otrzymania laptopa nie można nim samodzielnie dysponować przez 5 lat (np. użyczać, odsprzedawać itp.). Natomiast zawierając umowę użyczenia laptopa, po upłynięciu terminu użyczenia lub przy zmianie szkoły przez ucznia, trzeba będzie go zwrócić. Może ona obowiązywać przez maksymalnie 5 lat. Okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi 30 dni.

„Laptop dla ucznia” to program, który pomoże wyrównać szanse dzieci na dobry start w przyszłość. Sprzęt do nauki będzie miał każdy, kto chodzi do szkoły podstawowej i zakończyły etap edukacji wczesnoszkolnej. Z komputera nie musi rezygnować także twoje dziecko. Jednocześnie ty nie musisz martwić się o wniosek o laptop dla ucznia czy przygotowywanie dokumentacji. Komputer przysługuje każdemu czwartoklasiście, dlatego wystarczy, że zawrzesz stosowną umowę z Organem Prowadzącym Szkołę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *