Podczas badania USG w 30. tygodniu ciąży da się zaobserwować, jak malec ssie kciuk, a nawet robi minę. Widać także, że w brzuchu mamy nie ma już wiele miejsca. W tym czasie ważne, żeby ciężarna kobieta nadal stosowała zbilansowaną dietę bogatą w wapń, ważny dla budowy szkieletu dziecka. Jak wygląda maluch w 30. tygodniu ciąży?
Maluch w 30. tygodniu ciąży – coraz mniej miejsca
30 tydzień ciąży – który to miesiąc? To już III trymestr, 7. miesiąc ciąży. Do porodu pozostało 10 tygodni. Jeśli dziecko urodzi się przedwcześnie w 30. tygodniu ciąży, istnieje 97% szans, że będzie w stanie przeżyć. W 30 tygodniu ciąży dziecko mierzy około 40 centymetrów, waży od 1300 do 1400 gramów, a jego narządy wewnętrzne są prawie w pełni rozwinięte i funkcjonują samodzielnie. Dojrzewanie płuc i przewodu pokarmowego jest również w dużej mierze zakończone. Struktury i funkcje mózgu stają się jeszcze bardziej zróżnicowane. Magazynowanie rezerw tłuszczu wygładza skórę, a przepływ krwi przez naczynia włosowate zapewnia jej różowy, zdrowy koloryt. Dziecko może teraz samodzielnie regulować swój bilans cieplny. Wraz ze wzrostem i wagą dziecka przestrzeń do intensywnego treningu fizycznego stopniowo się kurczy. Maluch ma coraz mniej miejsca i stopniowo zmniejsza się ilość płynu owodniowego.
W 30 tygodniu ciąży dziecko jest nadal dość aktywne, ale ruchy nie są już tak zamaszyste. Maluch przede wszystkim przebywa w tak zwanej pozycji płodowej z podciągniętymi kolanami i rączkami skrzyżowanymi przed klatką piersiową. Na podstawie USG płodu można przewidzieć, czy dziecko w późniejszym życiu będzie praworęczne- większość dzieci woli ssać prawy kciuk. Meszek płodowy, czyli lanugo zaczyna stopniowo zanikać, jednak u niektórych dzieci czuprynka na plecach lub ramionach utrzymuje się aż do momentu narodzin.
Dziecko w 30. tygodniu ciąży reaguje bardzo intensywnie na dźwięki i bodźce dotykowe. Regularne przytulanie brzucha, klepanie, głośne czytanie i śpiewanie są dobre nie tylko dla niego, ale także dla rodziców. Od 30. Tygodnia ciąży dziecko zaczyna również odczuwać bodźce bólowe. To odkrycie naukowe miało doniosłe znaczenie dla medycyny prenatalnej, a także leczenia w pierwszych tygodniach życia, ponieważ aż do lat siedemdziesiątych XX wieku lekarze zakładali, że nie tylko płody, ale także niemowlęta do pewnego wieku nie odczuwają w ogóle bólu. Współczesna pediatria zakłada, że interwencje medyczne w macicy z powodu bólu mogą bardzo obciążyć dziecko.
Przyszła mama – przyrost masy ciała i narastające dolegliwości
W 30. tygodniu ciąży górna krawędź macicy sięga aż do przepony. Wielkość macicy i dziecka może prowadzić do duszności i problemów z krążeniem. Na pierwszy plan wysuwają się również inne dolegliwości związane z ciążą, takie jak problemy żołądkowo-jelitowe lub bóle pleców. Bardziej widoczny staje się przyrost masy ciała przyszłej matki. Powinien on wynosić około 400 do 450 gramów tygodniowo. Powiększająca się waga może stanowić dodatkowy czynnik stresu w ostatnim trymestrze ciąży. Wiele kobiet w tym czasie ma ogromny apetyt, a często także zachcianki żywieniowe. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze w decydujący sposób przyczynia się do dobrego samopoczucia matki i zdrowego rozwoju dziecka, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Teraz dziecko szczególnie dobrze przyswaja składniki odżywcze, witaminy, minerały i pierwiastki śladowe z diety matki.