Keto słodycze na białym talerzu na stole

Czy keto słodycze są zdrowe?

Jeśli jesteś już na diecie ketogenicznej, z pewnością wiesz, że zjedzenie czegoś słodkiego jest jak najbardziej możliwe, wręcz zalecane przez dietetyków. Zdrowe przekąski to świetne urozmaicenie posiłków. Poprawiają także nastrój i są swoistą nagrodą za wysiłek, związany z przestrzeganiem zasad diety. Warto również rozwiać pewne wątpliwości, że dieta ketogeniczna przewiduje całkowite wykluczenie słodyczy.

Dieta ketogeniczna oraz ketoza

Dieta ketogeniczna to sposobu odżywiania, który jest bogaty w tłuszcze, umiarkowanie bogaty w białko i ubogi w węglowodany.

Dieta bez cukru zakłada powstrzymanie organizmu przed spalaniem glukozy (cukru) i zmuszenie go do spalania tłuszczu na energię. Dietetycy keto, zalecają aby dzienne spożycie węglowodanów ograniczało się do 5%, natomiast białka do tylko 20%.

Dzięki temu spożywanie dużej ilości tłuszczu i bardzo niskiej liczby węglowodanów zmusza organizm do „ketozy” – stanu metabolicznego, w którym organizm spala tłuszcz zamiast glukozy.

Jednak czy wszystkie rodzaje słodyczy będą odpowiednie do prawidłowego przeprowadzenia ketozy w Twoim organizmie? Jakie składniki powinien zawierać deser keto, aby spełniał wszystkie zalecane dotyczące diety bez cukru?

Czym są słodycze keto?

Desery keto różnią się w dużym stopniu od tradycyjnych słodyczy. Dieta ketogeniczna przewiduje spożywanie przekąsek, które w swoim składzie, zawierają wysoką zawartość kwasów tłuszczowych, umiarkowaną ilość białka i niską liczbę węglowodanów. Takich które, nie zawierają pustych kalorii i są w pełni wykorzystywane przez ciała ketonowe. Te dodatkowe porcie przyjemności, mogą stanowić niskokaloryczny, sycący posiłek.

Warto rozważyć jakie rodzaje keto słodyczy wybrać, aby zrealizować swoje cele dietetyczne. Przyjrzyjmy się dokładnie ich parametrom.

Poniżej przedstawiliśmy składniki, które nie zawierają typowych cukrów prostych, natomiast są świetną bazą, która może posłużyć do skomponowania pysznych deserów keto.

 • mąka migdałowa i mąka kokosowa,
 • krem kokosowy/mleko kokosowe pełnotłuste,
 • śmietana do ubijania,
 • pełnotłusty serek śmietankowy,
 • orzechy lub nasiona, najlepiej namoczone lub kiełkujące,
 • jagody, cytryna i limonka,
 • proszek kakaowy, masło kakaowe i słodzone stewią,
 • chipsy czekoladowe,
 • niesłodzony, posiekany kokos,
 • masła migdałowe, orzechowe i orzechowe,
 • tłuszcze takie jak masło, olej kokosowy i olej z awokado.

Zdrowe słodkości dodatkowo wyróżniają się tym, że nie zawierają zbóż, mąki, żadnej formy cukru (białego cukru lub brązowego), żadnych produktów słodzących, takich jak miód lub syrop klonowy.

Wiele zwykłych, słodkich przekąsek wytwarzanych jest przy użyciu sztucznych słodzików, które zawierają dużą wartość węglowodanów. Dlatego powinieneś usunąć je bardzo szybko ze swojej diety.

Zatem, jakie słodkie przekąski powinieneś wybrać, aby uniknąć obawy o podwyższenie indeksu glikemicznego i szansy na przerwanie diety?

Keto jadłospis przewiduje połączenie kilku zdrowych cukrów, które są przyjazne ketonom.

Najczęstsze słodziki keto to

 • erytrytol,
 • ksylitol,
 • stewia — sproszkowana i płynna.

Jak wybrać właściwie keto słodycze?

Wybierając słodycze keto, kluczową kwestią jest liczba węglowodanów, która zawarta jest w ich składzie. Ogólnie rzecz biorąc, osoby przebywające na keto, dążą do spożycia 20-50 gramów węglowodanów dziennie.

Ważne jest również, aby dobrze zrozumieć, jak różne rodzaje słodzików wpływają na poziom cukru we krwi.

Chociaż alkohole cukrowe są zwykle odejmowane od całkowitej liczby węglowodanów (w celu obliczenia węglowodanów netto), liczba ta może nie odzwierciedlać dokładnie, w jaki sposób niektóre alkohole cukrowe, takie jak maltitol, wpływają na poziom cukru we krwi.

Najlepszymi słodzikami przyjaznymi dla ketonów są: erytrytol, alluloza oraz stewia, które mają minimalny wpływ na poziom glikemiczny.

Kiedy decydujesz się na wybór słodyczy w postaci np. gotowych cukierków lub batonów, musisz pamiętać, że choć posiadają one niską zawartość węglowodanów, nie są one pozbawione kalorii. Zawierają pewną ilości alkoholi cukrowych, które mogą zatrzymać utratę wagi, a nawet doprowadzić do przybierania na wadze.

Co więcej, wiele gotowych przekąsek przyjaznych dla ketonów zawiera sztuczne słodziki, które mogą szkodzić zdrowym bakteriom, znajdującym się w jelitach. To z kolei może wpływać na to, jak organizm przetwarza cukier i może prowadzić do przybierania na wadze.

Warto pamiętać, aby Twój jadłospis diety keto był urozmaicony i w pełni wartościowy.

Pamiętaj, aby wybierać produkty stworzone z wysokiej jakości składników, takich jak naturalne słodziki, które nie podniosą poziomu cukru we krwi. Należy również trzymać się zalecanej wielkości porcji.

Przyjazne dla ketonów keto słodycze są idealne do delektowania się nimi od czasu do czasu, bez zakłócania Twoich celów zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *