Duży pokoj dla dziecka z meblami w domu

Jak dopasować meble do pokoju Twojego dziecka?

Wybierając meble dziecięce, nigdy nie powinno się kierować wyłącznie ich wyglądem. Walory estetyczne są oczywiście istotne, wpływają przecież na wystrój wnętrza. Zdecydowanie ważniejsze powinny być: funkcjonalność, ergonomia i bezpieczeństwo. Na szczęście obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, nie brakuje specjalnych kolekcji mebli przeznaczonych dla dzieci w konkretnym przedziale wiekowym. Istotne będzie to, aby dostosować je do indywidualnych potrzeb przyszłego użytkownika, jego preferencji i możliwości. Inaczej urządza się pokój przedszkolaka niż ucznia, nastolatka.

Jakie powinny być meble dla dzieci?

Nawet małe dzieci mają swoje zdanie i preferencje, dlatego trzeba mieć to na uwadze podczas urządzania ich pokojów. Warto skupić się przede wszystkim na ergonomii mebli, ich funkcjonalności i bezpieczeństwie użytkowania. W sprzedaży znajdują się nawet meble, które stymulują dziecięcą wyobraźnię, wzmagają kreatywność, zapewniają prawidłowy rozwój. Bardzo ważną kwestią jest to, aby meble były wytrzymałe, stabilne, solidne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne czynniki zewnętrzne. Zaleca się wybrać meble wykonane z dobrej jakości materiałów, wolnych od substancji mogących mieć szkodliwy wpływ na zdrowie dziecka.

Znaczenie ma to, aby meble były odporne na zniszczenia i łatwe do utrzymania w czystości. Istotne jest to, aby dopasować je do wieku dziecka, jego aktualnych potrzeb i możliwości. Nie brakuje mebli, które rosną razem z dzieckiem, czyli z regulacją. Godne polecenia są meble modułowe, które dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Można z łatwością dostosować je do zmieniających się potrzeb i preferencji. Na uwadze trzeba mieć wysokość mebli, aby dziecko nie miało trudności z dosięgnięciem do mebla, jego komfortowym i prawidłowym użytkowaniem. Należy wybierać meble dziecięce z zaokrąglonymi krawędziami, dzięki czemu nie będą stanowić zagrożenia, zmniejszy się ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.

Co ma znaczenie przy wybieraniu mebli do pokoju dziecięcego?

Jako że starsze dzieci mają już więcej przedmiotów do przechowywania, to potrzebna będzie pojemna szafa, najlepiej w zabudowie. Pozwoli to na jak najlepsze wykorzystanie wolnej przestrzeni. Przy ograniczonym metrażu takie rozwiązanie sprawdza się idealnie. W sprzedaży znajdują się oczywiście specjalne meble dla najmłodszych, kolorowe, wzorzyste, przypominające kształtem różne przedmioty czy zwierzęta. Są one jednak mało praktyczne, dziecko szybko z nich wyrasta i ponownie pojawia się potrzeba zakupu mebli. Najlepszym rozwiązaniem będzie długoterminowa inwestycja w meble uniwersalne, w stonowanych kolorach. Godne polecenia są funkcjonalne meble, które można dopasować do zmieniających się potrzeb dziecka. Przykładem będzie biurko z regulacją wysokości blatu. Zaleca się zakup łóżka pełnowymiarowego, aby posłużyło użytkownikowi przez wiele lat. Ciekawą opcją będzie też piętrowe łóżko z miejscem na biurko. W jak najlepszym wykorzystaniu wolnej przestrzeni pomogą meble na wymiar, idealnie dopasowane do potrzeb i preferencji dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *