Dzieci gotują zdrowy posiłek

Dziecko a zdrowe odżywianie. Jak wdrożyć dobre nawyki żywieniowe?

Artykuł partnera.

Każdy świadomy rodzić doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w prawidłowym rozwoju organizmu jego dziecka pełni zdrowe odżywianie. Wbrew pozorom, wdrożenie dobrych nawyków żywieniowych nie jest prostym zadaniem. Wszechobecne słodycze, reklamy oraz członkowie rodziny, którzy raczą malucha słodkościami, nie ułatwiają tego zadania. Aby dziecko było w stanie opierać się pokusom, musi od najmłodszych lat uczyć się jeść zdrowo. Jak wprowadzić dobre nawyki żywieniowe w jego życiu?

Prawidłowa dieta, czyli jaka? Na co zwracać uwagę w żywieniu malucha?

Prawidłowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia. Dobrze skomponowany jadłospis daje siłę, energię oraz pozwala skutecznie chronić organizm przez wieloma chorobami. Zdrowe nawyki warto wdrażać już od pierwszych dni życia dziecka, gdyż pozwolą mu przyzwyczaić się do jedzenia dobrej żywności oraz być mniej podatnym na różnego rodzaju pokusy. Eksperci tworzący portal Akademia Mądrego Dziecka przekonują, że dieta małego dziecka powinna obfitować w warzywa, owoce oraz naturalną, jak najmniej przetworzoną żywność. Jest to jednak o tyle trudne, że żyjemy w czasach ogromnej popularności fast foodów, słodyczy oraz żywności wysoko przetworzonej.

Pomimo tego, warto podjąć wszelkie starania, aby domowe posiłki były zdrowe i pełnowartościowe. Szczególnie istotny jest tu dobry przykład – my sami musimy starać się jeść zdrowo, gdyż dziecko zawsze bierze przykład ze swoich rodziców. Na nic będą starania, aby zachęcić malucha do jedzenia warzyw i owoców, jeśli my sami sięgamy po nie sporadycznie. Specjalnie z myślą o rodzicach, którzy w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie swoich dzieci pragną podjąć wyzywanie zdrowego odżywiania, eksperci z portalu Akademia Mądrego Dziecka przygotowali trzy proste kroki, które zachęcą dziecko do jedzenia zdrowych, pełnowartościowych posiłków. Oto one!

Trzy kroki do zdrowego menu dziecka. Jak szybko osiągnąć ten cel?

Pierwszy krok to uświadomienie dziecka, czym właściwie jest zdrowe odżywianie i dlaczego warto przestrzegać jego zasad. Z pomocą przychodzą nam książeczki dla dzieci, które poruszają temat jedzenia oraz jego wpływu na zdrowie i samopoczucie. Wspólne czytanie tego typu lektur pozwoli maluchowi dowiedzieć się, dlaczego zdrowe odżywianie jest tak ważne oraz jakie korzyści niesie dla jego rozwoju. Książeczki są pisane prostym, barwnym językiem oraz w przystępny sposób wyjaśniają skompilowane zagadnienia.

Drugi krok polega na udowodnieniu dziecku, że zdrowa dieta może być smaczna, ciekawa i urozmaicona. Zwłaszcza starszym dzieciom wydaje się, że wartościowe posiłki są mało wyraziste w smaku i nudne, a wcale tak nie jest! Warto więc zaangażować malucha do wspólnego przygotowywania posiłków, odkrywania nowych smaków oraz przygotowywania ciekawych kompozycji kulinarnych na talerzu. Nie tylko pobudzi to dziecięcą wyobraźnię, ale także udowodni, że zdrowe jedzenie może być smaczne i różnorodne.

Trzecim, najistotniejszym krokiem do wdrożenia zdrowych nawyków żywieniowych jest dawanie dziecku dobrego przykładu. Dzieci to świetni obserwatorzy, którzy naśladują nas na każdym kroku. Ważne, aby wymagać od nich tego, co sami jesteśmy w stanie osiągnąć. Jeśli więc zależy nam na tym, aby nasza pociecha sięgała po zdrowe przekąski i wypracowała w sobie korzystne nawyki żywieniowe, my sami musimy mieć prawidłowo skomponowany jadłospis. Dzięki temu cała rodzina będzie cieszyła się dobrym zdrowiem, odpornością oraz świetnym samopoczuciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *