choinka ubrana w czerwome bombki i światełka

Tradycje świąteczne i akcje charytatywne – jak pomagać w okresie przedświątecznym?

Święta Bożego Narodzenia zawsze mają klimat rodzinny, dobroci i ciepła. Wiąże się z nimi wiele tradycji, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Takie zwyczaje panują również we wszelakich stowarzyszeniach i fundacjach, które starają się przybliżyć świąteczną atmosferę swoim podopiecznym.

Świąteczne akcje

W okresie przedświątecznym organizowane są różne akcje charytatywne, mające na celu wsparcie osób, które są w potrzebie i nie mogą sobie pozwolić na świąteczne potrawy czy podarunki. Różne stowarzyszenia tworzą inicjatywy pomagające dobrze przeżyć Święta. Do tych najbardziej znanych należą:

  • Świąteczna Zbiórka Żywności – polega ona na corocznej zbiórce artykułów spożywczych przez polskie banki żywności oraz markety, dzięki czemu można zostawiać żywność w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach, która trafi do najbardziej potrzebujących.
  • Wigilia dla najuboższych – to inicjatywa restauratorów, samorządów i osób prywatnych, która daje możliwość najuboższym mieszkańcom danego miasta zjeść ciepły posiłek i przeżyć Wigilię wraz z innymi ludźmi. Czasami takie drobne gesty są czymś dużo ważniejszym i bardziej potrzebnym od pieniędzy czy podarków. Choćby sama szansa na podzielenie się opłatkiem z drugą osobą. To dużo daje!
  • Wigilijne dzieło pomocy dzieciom – to akcja organizowana przez Caritas, która polega na sprzedaży wigilijnych świec, z których dochód jest w całości przeznaczony na wsparcie osób potrzebujących, organizację wypoczynku dla najbiedniejszych dzieci, pomoc domom samotnej matki czy ośrodkom rehabilitacyjnym.
  • I ty możesz zostać świętym Mikołajem – to akcja wspierająca dzieci z domów dziecka. To charytatywny koncert, podczas którego zbierane są datki na trzy wybrane uprzednio domy dziecka.
  • Akcja “Kup misia” to coroczne przedsięwzięcie drogerii Rossmann, fundacji TVN i Allegro. Polega ono na sprzedaży misiów z limitowanych serii, z których całkowity dochód z akcji jest przekazywany na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji.

Tradycje świąteczne i akcje fundacji Niesiemy Nadzieję

Fundacja Niesiemy Nadzieję co roku, w okresie przedświątecznym, organizuje akcję “Paczka”. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia fundacja pomaga około 135 rodzinom najbardziej potrzebującym wsparcia. Dzięki współpracy z różnymi organizacjami i przedsiębiorcami, możliwe jest sfinansowanie żywności i drobnych upominków. Do corocznych już tradycji należy wspólne pakowanie podarków oraz rozwożenie ich do podopiecznych Fundacji.

wolontariusze i pracownicy Fundacji Niesiemy Nadzieję przygotowują paczki świąteczne
Źródło: http://www.niesiemynadzieje.pl/

Również co roku organizowane są Wigilie dla podopiecznych z rodzinami, wolontariuszy oraz przyjaciół Fundacji. Wspólna Wigilia jest możliwa do zorganizowania, dzięki zaprzyjaźnionym restauracjom, które oferują swoje wnętrza do wspólnego świętowania. W tym roku, przez nieszczęsną pandemię, zostały pokrzyżowane plany Fundacji. Jednak to nie świadczy o tym, że pomoc nie nadejdzie. Pracownicy wymyślili, że zamiast rozwożenia paczek, przekażą bony na zakupy i drobne paczki z przydatnymi artykułami oraz małe upominki dla dzieci. Okres świąteczny sprzyja i porusza do dzielenia się radością i pomocą innym. Więcej o “Akcji Paczka” oraz o działaniach Fundacji Niesiemy Nadzieję znajdziesz na stronie http://www.niesiemynadzieje.pl/ .

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *