Dziewczyny uzależniona od narkotyków płacze pod kołdrą

Narkomania wśród młodzieży – co powinno zaniepokoić rodziców?

Artykuł partnera.

Młody człowiek ma przed sobą całe życie i może korzystać z wielu dostępnych obecnie perspektyw rozwoju. Zdarza się jednak, że nastolatek zaczyna zbaczać w złym kierunku i sięga po używki. Warto bliżej przyjrzeć się problemowi narkomanii wśród młodzieży – jej przyczynom i możliwym rozwiązaniom. Chodzi nie tylko o detoks narkotykowy w Warszawie, ale też terapię.

Istnieje wiele możliwych powodów narkomanii wśród młodych ludzi. Nastolatkowie wrażliwi, zakompleksieni, podatni na stres, zbuntowani czy samotni są zdecydowanie bardziej podatni na uzależnienia. Brak dobrej, szczerej więzi z rodzicami może sprawić, że młody człowiek za wszelką cenę będzie szukał uznania wśród rówieśników. Jeżeli ci sięgają po narkotyki – pragnący akceptacji nastolatek prawdopodobnie również to zrobi.

Zdarza się jednak również, że mimo najlepszych chęci rodziców, dziecko i tak szuka ucieczki od rzeczywistości w narkotykach. Można wyróżniać kilka zachowań, które powinny zaalarmować rodziców. Przede wszystkim jest to izolowanie się od bliskich. Nastolatek spędza dużo czasu poza domem, spotyka się z nowymi znajomymi, o których niechętnie opowiada rodzicom. Warto też zwrócić uwagę na nietypowe zachowania: agresję, ospałość, nadmierne pobudzenie, bardzo duży apetyt lub wręcz przeciwnie – jego brak, przekrwione oczy lub powiększone źrenice. Dziecko, które wpada w uzależnienie, będzie unikać rozmów z bliskimi, aby nikt nie zauważył jego nietypowego zachowania. Warto też pamiętać, że narkotyki kosztują. Nastolatek może więc sprzedawać wartościowe przedmioty lub często prosić rodziców o dodatkowe pieniądze pod byle pretekstem.

Dlaczego detoks narkotykowy jest rozwiązaniem?

Uzależnienie od narkotyków nie jest problemem, z którym można poradzić sobie samodzielnie. Konieczna jest pomoc fachowców, czyli terapia uzależnień w Warszawie. Należy zgłosić się na detoks narkotykowy, podczas którego młody narkoman oczyści organizm w bezpiecznych warunkach, pod opieką specjalistów. Na odtruciu pacjentom podaje się odpowiednie leki i substancje odżywcze, dzięki czemu szybciej odzyskuje siły.

Warto jednak pamiętać, że detoks to nie wszystko. Uzależnienie obejmuje nie tylko ciało, ale też psychikę. Tak ważną rolę odgrywa więc leczenie uzależnień w Warszawie. Terapeuci pracują z pacjentem nie tylko nad skutkami, ale też przyczynami uzależnienia. Dzięki temu, młody człowiek nauczy się, jak radzić sobie z chęcią sięgnięcia po narkotyki. Środki psychoaktywne przestaną więc być potrzebne, aby uporać się ze stresem i trudnymi emocjami.

Narkomania mocno komplikuje rozwój młodego człowieka, ale z każdej sytuacji da się wyjść. Trzeba jednak podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia pod okiem profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *