Kobieta w ciąży ma problem ze snem

Sen w czasie ciąży – jak o niego dbać?

Artykuł partnera.

Ciąża to czas, w którym szczególnie ważny jest odpoczynek. Często jednak występujące dolegliwości mogą powodować trudności ze snem. Dowiedz się, jak przyszłe mamy mogą zadbać o odpowiedni wypoczynek podczas ciąży.

Problemy ze snem w ciąży – jakie są najczęstsze?

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Obejmują one metabolizm, samopoczucie, wygląd ciała, a także gospodarkę hormonalną. Dla snu w tym czasie największe znaczenie ma progesteron, którego poziom zwiększa się, co z kolei powoduje nadmierną senność. Jest to szczególnie odczuwane przez kobiety w pierwszych tygodniach ciąży. Niedobór energii wiąże się także z jej zużyciem na odżywianie płodu.

Ciąża a problemy z zasypianiem

Mimo poczucia zmęczenia wiele kobiet ma trudności z zasypianiem lub spokojnym snem przez całą noc. Jest tak głównie przez bóle, jakie może powodować ciąża oraz inne czynniki fizjologiczne. Wstawanie w nocy może być spowodowane także uciskiem płodu na pęcherz, co z kolei wywołuje potrzebę częstszego oddawania moczu. Częstą przyczyną bezsenności w ciąży jest również napięcie emocjonalne, spowodowane lękiem i koniecznością dostosowania się do nowej sytuacji. 

Jak zadbać o sen w ciąży?

Podczas ciąży należy pamiętać o tym, że potrzebuje się nieco więcej czasu na odpoczynek niż normalnie. Warto pozwolić sobie na dłuższy sen i wsłuchać się w potrzeby swojego ciała. Równie istotne są komfortowe warunki wypoczynku. Należy zapewnić sobie ciszę, ciemność i komfort. Bardzo ważne są tutaj wysokiej jakości pościele oraz komfortowe piżamy ciążowe. Elementy te powinny być wykonane z naturalnych materiałów, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i izolację termiczną.

Jak uniknąć bezsenności w ciąży?

Poza odpowiednimi warunkami do wypoczynku ważny jest również zdrowy i regularny tryb życia. Oczekujące mamy powinny szczególnie dbać o higienę snu, to znaczy kłaść się i wstawać codziennie o tych samych porach. Równie istotne jest zadbanie o zbilansowaną dietę. Wieczorami lepiej unikać ciężkich posiłków i słodyczy, ponieważ pobudzają one układ trawienny, co utrudnia zasypianie. Warto także zadbać o odpowiednią pozycję podczas snu, zwłaszcza w przypadku bólów pleców. Pomóc może położenie nóg na podwyższeniu. Po pierwszym trymestrze lepiej unikać leżenia na plecach, a zamiast tego najlepiej spać na lewym boku.

Sen w ciąży i po porodzie

Sen w ciąży może być problematyczny, jednak większość kobiet największe trudności z wypoczynkiem ma po porodzie. Noworodki bywają głośne i często doskwiera im nocny głód. W takim wypadku świetnie sprawdzają się piżamy dostosowane do karmienia piersią, które można znaleźć w sklepie FAR FAR ŁÓDŹ. Zapewniają one młodej mamie wygodę i umożliwiają szybki dostęp do piersi. Jest to bardzo ważne szczególnie w nocy, gdzie liczy się każda minuta, którą można poświęcić na sen. Warto także zadbać o to, by strój do spania był estetyczny i sprawiał, że świeżo upieczona mama będzie się czuła atrakcyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *