Artykuł partnera.
Lubisz gotować? Jeśli tak, to prawdopodobnie jako dziecko robiłeś to razem ze swoimi rodzicami albo dziadkami. Jednak okazuje się, że wspólne gotowanie nie tylko pozwala na nabycie kuchennych umiejętności, ale również wzmacnia więź między dzieckiem i opiekunem, a do tego wspaniale wspiera rozwój malucha. Dowiedz się, dlaczego warto gotować ze swoją pociechą i jak to zrobić.
Wspólne gotowanie a metoda Montessori
Zapracowanym rodzicom może być bardzo trudno znaleźć chwilę na spokojne spędzanie czasu z dzieckiem. Nie ma więc nic lepszego niż zachęcanie malucha, aby dołączył do Ciebie w codziennych obowiązkach, np. gotowaniu. Co ciekawe, zalety takich zajęć już dawno temu odkryła Maria Montessori, która w swoim rewolucyjnym systemie edukacji stawiała na naukę przez aktywność i doświadczanie. Dzięki jej metodzie dzieci świetnie rozwijały zdolność do koncentracji, samodyscypliny i utrzymywania porządku, a także kształtowały swoje poczucie własnej wartości i niezależność. Wspólne gotowanie jest jak najbardziej zgodne z duchem pedagogiki Montessori! Co więc daje taka aktywność?
Jakie zalety ma wspólne gotowanie?
Przede wszystkim, o czym wspomniano już na wstępie, masz możliwość swobodnego spędzenia czasu z dzieckiem. Atmosfera wspólnej, przyjemnej pracy sprawia, że Twoja pociecha chętniej się przed Tobą otworzy, opowie o problemach w szkole, powygłupia, pośmieje – to wszystko niezwykle buduje więź. W czasie przygotowywania posiłków możesz poruszać z dzieckiem wiele ważnych tematów. Dlaczego tak ważne jest dbanie o środowisko? Co zrobić, żeby nie marnować jedzenia albo ograniczyć ilość plastikowych odpadów? Jaki wpływ ma to, co jemy, na nasz organizm? To tylko kilka ważnych życiowych lekcji, których możesz udzielić swojemu dziecku w kuchni.
Wspólne gotowanie to okazja do rozwijania kreatywności i poznawania nowych smaków. Maluch może wąchać, dotykać, smakować, oglądać składniki dań, a przy tym doskonale się bawić. Fajnym pomysłem jest urządzenie kulinarnych zgadywanek – niech dziecko spróbuje rozpoznać jakiś owoc albo warzywo z zamkniętymi oczami! Poza tym udział w przygotowywaniu obiadu czy kolacji może zachęcić do jedzenia niejednego niejadka.
Mycie, obieranie i krojenie warzyw i owoców, przesypywanie suchych składników z większych do mniejszych pojemników czy odmierzanie cukru łyżeczką to doskonały sposób na rozwój małej motoryki. Pamiętaj jednak o możliwościach dziecka. Młodszy maluch z przyjemnością może kroić miękkie owoce, np. banany, a starszy – rozbijać jajka, mieszać ciasto na naleśniki czy układać składniki na kanapkach.
Wspólne gotowanie w łatwy i przyjemny sposób może pomóc w nauce… matematyki, fizyki albo chemii! Jak? W praktyce możesz pokazać maluchowi, czym jest połówka albo ćwiartka. Dla starszych dzieci odkrywcze może być to, że 50 g masła i 50 g cukru mają zupełnie inną objętość, a płyny (np. mleko albo woda) przyjmują kształt naczynia, w którym się znajdują. Równie fascynujący jest proces topienia się masła czy ubijania śmietany. Wszystko to stanowi doskonałą podstawę do nauki i poznawania świata.
We wszystkich tych aktywnościach pomóc mogą pomocniki kuchenne od Kids Helper
Uprawianie ogródka jako ważna część wspólnego gotowania
Częścią wspólnego gotowania może być też uprawa świeżych składników, które można wykorzystać w kuchni. Jeśli masz ogródek albo balkon, spytaj dziecko, jakie warzywa albo rośliny chciałoby posadzić – a potem to zróbcie! Możesz także ograniczyć się do czegoś znacznie mniejszego, np. uprawy ziół czy szczypiorku w doniczce.
Obserwowanie wzrostu roślin, dbanie o nie, zbieranie i wykorzystywanie w czasie przygotowywania dań zachęci Twoje dziecko do próbowania nowych smaków. Wzmocni też jego więź z naturą i rozbudzi ciekawość świata. Pamiętaj jednak o możliwościach swojego malucha – wielogodzinna praca ponad siły w domowym warzywniku przyniesie całkowicie odwrotny skutek.
Dlaczego warto gotować razem z dzieckiem?
Gdy gotujesz razem z dzieckiem, uczysz je rzeczy, które przydadzą mu się na całe życie. I nie chodzi tylko o sam proces przygotowywania posiłków, ale przede wszystkim wspólne, owoce spędzanie czasu.
Szukasz pomocników kuchennych, które uprzyjemnią rodzinne gotowanie? Zobacz ofertę Kids Helper!