Problem hemoroidów spędza sen z powiek wielu osobom, niestety ze względu na specyfikę problemu, nie każdy potrafi i chce przyznać się do dolegliwości lekarzowi. To z kolei prowadzi do pogorszenia sytuacji zdrowotnej do tego stopnia, że i tak konieczna jest wizyta u specjalisty. Dlatego nie warto odkładać wizyty, lecz szukać pomocy jak najszybciej. Czym są hemoroidy i jak je skutecznie leczyć?
Hemoroidy – wstydliwy problem wielu osób
Hemoroidy są też nazywane guzkami krwawniczymi. To struktury poduszkowate, będące jednym z fizjologicznych elementów odbytu. W zależności od lokalizacji wyróżnia się guzki zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze umiejscowione są w dolnym splocie żył odbytniczych, natomiast guzki wewnętrzne – w górnym odcinku. Pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi guzkami znajduje się tzw. linia grzebieniasta, czyli brzeg odbytu. Fizjologicznie guzki krwawnicze mają za zadanie uszczelnić odbyt, pomagają również kontrolować proces oddawania stolca i gazów. U osób zdrowych są one tylko nieznacznie wypełnione krwią, w czasie wypróżniania są one dociskane do ściany jelita, a znajdująca się w nich krew odpływa do naczyń krwionośnych. Problem pojawia się wówczas, gdy krwi w guzkach jest zbyt dużo, dochodzi do jej zastoju, guzki są przekrwione. W takiej sytuacji praca całego układu zostaje zaburzona.
Hemoroidy powstają, gdy w splotach żył odbytniczych dochodzi do wzrostu ciśnienia. Drugą przyczyną jest zastój krwi w guzkach krwawniczych. Problemy pojawiać się mogą m.in. u kobiet w ciąży, ale też osób zmagających się z nawykowymi zaparciami, które stosują nieprawidłową dietę (główną przyczyną jest tu zazwyczaj zbyt mała zawartość błonnika w diecie). Ryzyko wystąpienia hemoroidów zwiększa się u osób z nadmierną masą ciała, prowadzących głównie siedzący tryb życia, cierpiących na marskość wątroby, w przypadku obecności guzów zlokalizowanych w miednicy mniejszej.
Symptomy świadczące o hemoroidach są różne, w zależności od rodzaju problemu. Guzki wewnętrzne powodują najczęściej wystąpienie krwawienia z odbytu, które rzadko wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Charakterystyczną cechą jest to, że krwawienie pojawia się bezpośrednio podczas wypróżniania lub tuż po nim. Wśród innych objawów wyróżnić można także obecność śluzu oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. W zaawansowanej postaci choroby może dochodzić do wypadania hemoroidów, a wraz z tym także świąd odbytu czy nietrzymanie stolca. W przypadku hemoroidów zewnętrznych łatwo jest zaobserwować charakterystyczne zmiany – guzki, widoczne i wyraźne wyczuwalne podczas badania palpacyjnego. Charakterystycznym objawem jest uczucie swędzenia oraz ból. Gdy zmiany będą duże, często powodują trudności w utrzymaniu należytej higieny. To z kolei prowadzić może do rozwoju infekcji i podrażnień.
Metody leczenia hemoroidów
Żeby skutecznie leczyć hemoroidy, w pierwszej kolejności pacjent musi pokonać strach i wstyd oraz udać się do lekarza. Dopiero pełna diagnostyka i fachowe potwierdzenie diagnozy oraz zaawansowania choroby pozwala ustalić skuteczną terapię.
Lekka i umiarkowana postać żylaków odbytu najczęściej jest leczona zachowawczo. Jedną z podstawowych zasad jest zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Osoby ze zdiagnozowanymi hemoroidami powinny zadbać o zwiększenie w diecie ilości błonnika. Równie ważne jest też odpowiednie nawadnianie organizmu. W kontekście stylu życia lekarze zalecają przede wszystkim więcej ruchu, już codzienne spacery pozwalają poprawić kondycję pacjenta i stan jego zdrowia. Ważne jest, aby w miarę możliwości maksymalnie ograniczyć czas spędzany w pozycji siedzącej. Nieprzyjemne dolegliwości można zredukować stosując czopki, maści lub kremy, których głównym zadaniem jest zmniejszenie objawów skórnych. Gdy do symptomów tych dołączą dolegliwości bólowe – wówczas konieczne może być stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów lub postać choroby jest bardzo zaawansowana konieczne może być wykonanie odpowiedniego zabiegu. Jego rodzaj dobierany jest w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. W trybie ambulatoryjnym wykonywane są m.in.: podwiązanie gumką, w przypadku żylaków wewnętrznych – na zmianę zakładana jest specjalna elastyczna gumka, powoduje do odcięcie dopływu krwi, a żylak po kilku dniach obumiera i odpada. Alternatywnym sposobem jest wykonanie zabiegu skleroterapii, czyli podania środka obliterującego.
Laserowe usuwanie hemoroidów – skuteczna metoda, aby pozbyć się bólu
Alternatywna i nowoczesną metodą leczenia żylaków odbytu jest leczenie laserem. Laserowe leczenie hemoroidów jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia. Polega ona na naświetlaniu zmian światłem emitowanym przez laser. Obecnie uważa się, że jest to jedna z lepszych metod terapii, ponieważ nie naraża pacjenta na nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Minimalizuje też ryzyko wystąpienia powikłań. Ponadto wykorzystanie lasera zmniejsza ryzyko ewentualnego uszkodzenia śluzówki lub zwieracza odbytu. Dużym atutem jest także to, że pacjent bardzo szybko może powrócić do normalnej aktywności.