Młoda para trzyma na rękach psa

Dlaczego psy są dobrymi towarzyszami?

W 1870 roku senator George Graham Vest powiedział: „Jedynym, całkowicie pozbawionym egoizmu przyjacielem, jakiego człowiek może mieć w tym egoistycznym świecie, jedynym, który go nigdy nie opuści, jedynym, który nigdy nie odpłaci niewdzięcznością i zdradą, jest jego pies”.

Ciężko nie zgodzić się z jego słowami. Ludzie przez wieki uważali psy za swoich najbliższych i najlepszych towarzyszy. Zresztą ze wszystkich udomowionych zwierząt, to właśnie one pełnią najwięcej ról: obrońców, pomocników, ratowników i kompanów. Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego jeszcze psy są towarzyszami idealnymi!

Pies – dużo więcej niż zwykły zwierzak

Psy wielokrotnie udowadniały, że są lojalne, życzliwe, wyrozumiałe i mają nieposkromionego ducha. Pies przywita Cię radośnie jak wrócisz z pracy i poprawi Twój humor nawet w najgorszy dzień. Ten niesamowity czworonóg obdarzy Cię bezwarunkową miłością nawet wtedy, jeśli na to nie zasłużysz.

Psy pomagają oddziałom wojskowym i policji na całym świecie wywąchując narkotyki i ładunki wybuchowe lub tropiąc zaginione osoby. Wspierają osoby niepełnosprawne, pomagają w polowaniach czy podczas wypasu owiec. Odpowiednia szkoła dla psów przygotowuje czworonogi by potrafiły wyczuć zmiany poziomu cukru we krwi lub ostrzec swojego pana o zbliżającym się ataku epilepsji.

Chcesz być zdrowszy? Przyjmij pod swój dach psa!

Pies nie tylko wzbogaci Twoje życie, ale także pomoże Ci… Żyć dłużej! O ile się nim odpowiednio zaopiekujesz, on również znajdzie sposoby, aby zadbać o Ciebie. W jaki sposób?

  • Obecność zwierząt zmniejsza stres i niepokój. Dzieje się tak, ponieważ opieka nad psami (kotami również) wyzwala zwiększenie produkcji hormonu redukującego stres – oksytocyny – jednocześnie zmniejszając produkcję hormonu go wywołującego, czyli kortyzolu.
  • Interakcje ze zwierzętami mają duży wpływ na rozwój dzieci. Te dorastające wśród zwierząt, doświadczają mniejszego stresu, lęku przed separacją i lęku społecznego, tym samym zmniejsza się u nich prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychicznych, emocjonalnych i behawioralnych w wieku dorosłym.
  • Wiele badań wskazuje również na to, że psy są doskonałym lekarstwem na nadciśnienie, a ich obecność wpływa pozytywnie na zdrowie serca.
  • Posiadanie zwierzaka pomaga także w byciu bardziej aktywnym. Nawet gdy znalezienie czasu na spacer z psem może wydawać się trudne, i tak masz świadomość, że musisz to zrobić. Dzięki takiej aktywności dotlenisz organizm, poprawisz kondycję fizyczną, a nawet rozładujesz stres.

Więcej informacji o tym, jak psiaki wzbogacają życie i pomagają swoim właścicielom, uzyskasz czytając blog o psach, taki jak np. https://psiedszkole.pl/blog-o-psach/, gdzie czekają na Ciebie ciekawe artykuły o psach i porady dotyczące życia z nimi.

Psy siedzą na trawie

Psy i ich rasy, czyli jak wybrać swojego towarzysza?

Wybierając psa powinieneś kierować się nie jego wielkością, a cechami, które będą pasowały do Twojej osobowości i stylu życia. Jeśli rzadko w ciągu dnia bywasz w domu i będziesz miał ograniczony czas na spacery, nie wybieraj rasy, która wymaga sporej dawki ruchu. Jeśli szukasz z kolei towarzysza do joggingu nie stawiaj na kanapowca.

W swoich rozważaniach nie zapomnij jednak o tym, który ponoć kocha najbardziej, czyli…kundelku. Nie zdobędzie on co prawda medalu na wystawie psów, ale będzie towarzyszem tak samo oddanym, jak pies rasowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *