Osoby rozmawiają o adresie siedziby firmy

Adres na siedzibę firmy – dlaczego jest ważny?

Adres na siedzibę firmy to miejsce, gdzie do przedsiębiorcy dociera wszelka korespondencja oraz przeprowadzane są kontrole z urzędu skarbowego. Nie musi być to miejsce, w którym wykonywana jest działalność, dlatego dobrze jest poświęcić czas, by wybrać atrakcyjną lokalizację

Gdzie wskazać adres na siedzibę firmy?

Wybrany przez przedsiębiorcę adres na siedzibę firmy to również odpowiednio przypisany do tego adresu urząd skarbowy. Adres siedziby zamieszcza się na wszystkich ważnych dokumentach. Wpływa na prestiż i uznanie wśród potencjalnych klientów. Jak zatem wybrać dobry adres, który będzie wpływał na renomę firmy?

Mężczyzna wybiera adres siedziby firmy

Adres na siedzibę firmy w wirtualnym biurze świetnie sprawdza się w przypadku osób, które swoją pracę wykonują zdalnie

Jest kilka możliwości. Można zdecydować się na podanie adresu takiego samego, jak adres zamieszkania. Jednak może być to problematyczne, gdy lokal nie jest własnością przedsiębiorcy, ponieważ na prowadzenie działalności gospodarczej trzeba uzyskać zgodę właściciela. Ci oczywiście mogą odmówić prowadzenia działalności w ich nieruchomości z uwagi na jej zużycie.

Decydując się na adres siedziby firmy w miejscu zamieszkania, trzeba się również liczyć z kontrolami urzędników oraz przychodzącą korespondencją firmową na adres domowy. Co najważniejsze trzeba mieć świadomość, że taki adres na siedzibę firmy będzie upubliczniony w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Każdy będzie mógł się dowiedzieć, gdzie mieszka przedsiębiorca.

Inną opcją jest wynajęcie powierzchni biurowej do wykonywania działalności. Niemniej jednak musi być to przemyślany wybór, ponieważ nie są to małe koszty. Jeśli taki lokal nie jest wyposażony, to przedsiębiorca sam będzie musiał dokonać zakupu sprzętu i mebli biurowych. Do tego dochodzi czynsz i opłaty eksploatacyjne. W przypadku małego przedsiębiorcy czy freelancera taki adres na siedzibę firmy jest to zwyczajnie nieopłacalny.

Wirtualny adres na siedzibę firmy – czy to możliwe?

Ciągle rozwijająca się technologia sprawiła, że coraz więcej przedsiębiorców świadczy swoje usługi zdalnie – siedząc na kanapie w domowym zaciszu czy popijając ulubioną kawę w kawiarni. Nie jest im potrzebne biuro z wielkiego zdarzenia. Gdzie zatem mają siedzibę swoich firm?

Odpowiedzią na to pytanie jest: wirtualne biuro. W takich miejscach za niską opłatą przedsiębiorcy wynajmują fizyczny adres do rejestracji firmy, którym mogą posługiwać się w urzędach i z klientami. Wirtualny adres można wynająć w centrum miasta lub skwerach biznesowych. Taki adres z pewnością staje się atrakcyjniejszy dla potencjalnego klienta.

Osoby, które wynajmują wirtualne biuro, otrzymują powiadomienia o przychodzącej korespondencji, a jej skany trafiają na ich adres mailowy. Wirtualne biura oferują nie tylko adres na siedzibę firmy, ale też usługi księgowe czy pomoc w założeniu własnego biznesu.

To przyciąga przedsiębiorców, ponieważ w jednym miejscu mogą założyć np. spółkę z o.o. i wynająć księgowego, który pomoże zrozumieć finansowo-prawny gąszcz. A przy okazji cieszyć się adresem i dalej wykonywać swoją pracą zdalnie. Nie muszą martwić się też kontrolami z urzędu skarbowego, ponieważ odpowiedzialna jest za to obsługa wirtualnego biura.

Jednak czy takie rozwiązania są legalne? Jak najbardziej, a potwierdza to wyrok NSA z 2014, w którym można przeczytać m.in., że „czynności zarządcze i działalność gospodarcza są i mogą być prowadzone w dowolnym miejscu, także przy wykorzystaniu tzw. biur wirtualnych czy biur coworking (dzielonych)”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *