Hulajnoga elektryczna

Korzystasz z hulajnogi elektrycznej? Pomyśl o ubezpieczeniu!

Wygodne, bezpieczne dla środowiska i łatwe w przechowywaniu. Nie zajmują dużo miejsca, a często dzięki nim o wiele szybciej przedrzemy się przez uliczny tłok.

Oficjalnie hulajnogi elektryczne w świetle polskich przepisów o ruchu drogowym określane są jako motorowery. Nie można jednak poruszać się nimi po trotuarze oraz części chodnika, przeznaczonej dla właścicieli jednośladów, napędzanych siłą mięśni. Hulajnogi nie wymagają również oficjalnej rejestracji, przez co jezdnia też nie jest dedykowanym pasem ruchu dla tych pojazdów. Czy warto zatem ubezpieczać elektryczne jednoślady?

Odpowiedzialność prawna

Według badań, wypadki z udziałem właścicieli hulajnóg nie są rzadkością. Elektryczne jednoślady są o wiele niebezpieczniejsze niż rowery miejskie. Warto zatem pomyśleć o ubezpieczeniu swojego jednośladu, korzystając z oferty prywatnej firmy ubezpieczeniowej CUK. Kilka lat temu na jednej z warszawskich ulic doszło do nieprzyjemnego incydentu – rozpędzony nastolatek wjechał hulajnogą w kobietę, która w wyniku poniesionych obrażeń trafiła do szpitala. Konsekwencje jednak poniosła poszkodowana. Zgodnie z ustawą obowiązkiem pieszego jest zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku poruszania się po chodniku. Jak widać, rozporządzenia i ustawy, dotyczące pojazdów elektrycznych wciąż są dosyć niejasne w naszym kraju.

Polisa na hulajnogę

Użytkownicy pojazdów typu UTO nie są zobowiązani do zakupu świadczeń ubezpieczeniowych. Urządzenia stwarzają jednak wiele niebezpiecznych sytuacji. Hulajnogi elektryczne są również dużym trudnieniem dla osób z niepełnosprawnością, szczególnie niewidomych przechodniów. Warto zatem zdecydować się zakup polisy OC, dostępnej w pakiecie ubezpieczeniowym domu, mieszkania lub pojazdów mechanicznych. To uchroni nas przed przykrymi konsekwencjami, gdy w razie wypadku uczestnik kolizji będzie chciał pociągnąć nas do odpowiedzialności finansowej.

Jazda elektryczną hulajnogą to świetny pomysł na relaks. Pamiętaj jednak, by w czasie podróży uważać na przechodniów i innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo jest bowiem najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *