Artykuł sponsorowany.
Ścianki z grodzic odgrywają niezwykle istotną rolę podczas zabezpieczania wykopów, ale też tworzenia trwałych konstrukcji. Warto bliżej przyjrzeć się różnego rodzaju grodzicom, dostępnym m.in. w ofercie firmy Stalrent, dostarczającej rozwiązania do zabezpieczania wykopów na terenie całego kraju.
Ściany powstające z grodzic powszechnie określa się jako ścianki szczelne. Wyróżniają się na tle innych konstrukcji np. ścianek berlińskich, zdolnością zatrzymywania wody. Ścianki szczelne sprawdzają się podczas zabezpieczania wykopów w gruntach nawodnionych, a nawet w budownictwie hydrotechnicznym. Trzeba jednak pamiętać, że ścianki nie są w 100% szczelne. Wynika to z ich konstrukcji, ponieważ poszczególne elementy są łączone za pomocą zamków. Problem z przepuszczalnością wody może pojawić się, zwłaszcza jeśli ścianki były już kilkakrotnie użyte np. pogrążane i wyciąganie na placu budowy, a następnie transportowane, aby ponownie je wykorzystać.
Jeżeli jest to niezbędne ze względów technicznych, można zdecydować się na zaspawanie zamków lub zastosowanie środków uszczelniających. Warto jednak wziąć pod uwagę, że lepiej robić to tylko, jeśli jest naprawdę konieczne. W głębokich wykopach uszczelnianie zamków może wpływać negatywnie na nośność oraz odkształcalność podłoża pod budowlą. Głębienie powinno przebiegać jak najszybciej, a uszczelnianie połączeń między grodzicami zajmuje czas. Trzeba więc mieć pewność, że tego typu prace nie staną się zagrożeniem dla konstrukcji. Warto pamiętać, że problem można przedyskutować z fachowcami Stalrent, którzy oprócz dostarczania najlepszych rozwiązań, służą też doradztwem.
Trwałość grodzic – zabezpieczenie technologiczne konstrukcji
Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście trwałość ścianek budowanych z grodzic. Doświadczenie pokazuje, że grodzice stalowe doskonale sprawdzają się przy tworzeniu konstrukcji stałych. Wykorzystuje się je np. przy konstrukcji portów jachtowych. Podczas budowy trzeba mieć jednak pewność, że trwałość grodzic jest wystarczająca. Właśnie dlatego, stosuje się tzw. naddatek korozyjny. Oznacza to, że celowo używa się grubszych grodzic niż jest konieczne, żeby pod koniec eksploatacji grodzice wciąż były wystarczająco solidne. Ubytki związane z korozją oczywiście różnią się w zależności od środowiska. W gruncie obserwuje się ubytki rzędu 0,01 mm rocznie, a w morzu – 0,02 mm rocznie. Znajomość materiału pozwala jednak dostosować właściwości ścianki do środowiska. Stosuje się również grodzice winylowe, jednak nie dorównują one elementom stalowym pod względem trwałości.
Ścianki szczelne znajdują szerokie zastosowanie we współczesnym budownictwie, ponieważ doskonale sprawdzają się również w gruncie o zwiększonej wilgotności. Trzeba jednak pamiętać, że dobra znajomość materiału jest niezbędna do wykonania właściwego projektu i jego realizacji.