Kobieta w stroju biznesowym na spotkaniu

Dress code spotkania biznesowego. Co ubrać, aby nie zaliczyć wpadki?

Spotkanie biznesowe oznacza konieczność doboru stroju, w którym zaprezentujesz się w odpowiedni sposób. Co kryje się za tym nieco zagadkowym wyjaśnieniem?

Strój biznesowy – czyli jaki?

W teorii kwestia stroju biznesowego jest dość prosta. Przede wszystkim – choć są to tematy dość oczywiste, warto o nich wspomnieć – ubranie na spotkanie z kontrahentem czy klientem ma być czyste, skromne i schludne. Kwestia skromności może wywoływać nieco konsternacji, zatem spieszymy z wyjaśnieniem: nie chodzi oczywiście o to, by zjawić się na spotkaniu w czarnej spódniczce do ziemi i białej bluzce. Niewskazane są jednak wyjątkowo ekstrawaganckie kreacje: sukienki z cekinami, lśniące buty na niebotycznie wysokim obcasie czy bluzka z bardzo głębokim dekoltem.

Podsumowując: strój na spotkanie biznesowe nie powinien być wyzywający i odwracający uwagę od meritum sytuacji, czyli rozmów z potencjalnym klientem czy kontrahentem. Jeśli buty na obcasie, to niezbyt wysokie, a jeśli sukienka – to minimum do okolic kolan, nie krótsza: to absolutne podstawy, gdy chodzi o stylizacje biznesowe. Teoretycznie zatem wydaje się, że wybór stroju biznesowego nie powinien być szczególnie trudny, jednak odpowiedź na pytanie: co założyć? Wcale nie przychodzi tak łatwo.

Dlaczego wizerunek ma duże znaczenie?

Kwestia tego, jak prezentujemy się podczas spotkania biznesowego, ma ogromne znaczenie. Może nawet wpłynąć na ewentualną współpracę lub decyzję o jej nienawiązywaniu, zatem dobrze dopasowana stylizacja może oznaczać swego rodzaju „być albo nie być” dla konkretnej współpracy biznesowej.

Im bardziej profesjonalny wizerunek prezentujemy podczas spotkania z obecnym lub potencjalnym partnerem biznesowym, tym większa szansa na udane zakończenie rozmów.

Jak wybrać stylizację na spotkanie biznesowe?

Wybierając stylizację na spotkanie biznesowe należy zachować umiar, zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i krój danego stroju. Wszelkie krótkie sukienki czy przykuwające uwagę wzorem bluzki są dobrą opcją na co dzień czy nawet na zwykły dzień w biurze, jednak nie będą najlepszym rozwiązaniem podczas spotkania biznesowego. W takim przypadku chodzi przede wszystkim o to, by prezentować się profesjonalnie, schludnie i stylowo, a także by zachować wysoki poziom merytoryczny.

Świetnym wyborem są sukienki do biura o prostym kroju. Jeżeli zdecydujemy się na przykuwającą uwagę kolorystykę, warto nieco stonować ją klasycznym żakietem. Wybierając prostą, elegancką barwę (np. czerń) możemy pozwolić sobie na ciekawe dodatki, np. w odcieniu szmaragdowej zieleni. Dobrym rozwiązaniem na spotkanie biznesowe może być również ołówkowa spódnica lub spodnie z podwyższonym stanem. W połączeniu z elegancką koszulą stworzą ciekawy zestaw, który będzie adekwatny do sytuacji.

Dobór odpowiedniej stylizacji biznesowej ma duże znaczenie: choć teoretycznie merytoryczne zagadnienia poruszane podczas spotkania są najważniejsze, ubiór także jest istotny. Warto pamiętać, że świadomie ubierając się w nieodpowiedni sposób poniekąd wyrażamy brak szacunku dla rozmówcy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *