Szklanka z alkoholem

Jak zmusić kogoś by przestał pić?

Czy można zmusić osobę uzależnioną od alkoholu do przestania spożywania napojów wysokoprocentowych? Już na samym wstępie pojawi się odpowiedź. Zna ją zapewne każdy z Was – niestety nie da się nikogo zmusić, by przestał pić. Możesz przekonać bliską Ci osobę, żeby piła mniej, przestała pić. Ale nie ma sposobu, który pozwoli Ci ją zmusić do zaprzestania picia.

Jak przekonać kogoś, by przestał pić?

W pierwszej kolejności musisz uświadomić sobie, że to osoba uzależniona musi zrozumieć problem. Musi zderzyć się z rzeczywistością i uświadomić sobie, jakie konsekwencje grożą jej w przypadku dalszego picia. Złe samopoczucie, choroby czy pogorszenie relacji rodzinnych to tylko jedne z niewielu. Mogą pojawić się problemy takie jak utrata pracy, a w konsekwencji problemy finansowe. Dopiero uświadomienie sobie konsekwencji, które mogą się pojawić, pomoże mu zmienić swoje życie. Podjęcie decyzji o abstynencji jest pierwszym krokiem do podjęcia detoksykacji alkoholowej. To również pierwszy krok do rozpoczęcia właściwego leczenia. Leczenie może odbywać się w ramach psychoterapii w ośrodkach terapeutycznych takich jak http://ograniczpicie.pl. Pomoc psychologa i psychoterapeuty jest niezbędna w uświadomieniu sobie definicji choroby alkoholowej.

Bardzo ważne jest Twoje wsparcie

W walce z chorobą alkoholową bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób. W pierwszej kolejności musisz bliskiej osobie zapewnić miłość, wsparcie i zrozumienie podczas podejmowania prób walki z nałogiem. Pomogą mu one utrzymać trzeźwość. Bardzo ważne jest również nie gderanie i nie wygłaszanie kazań. Może Ty nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale on doskonale wie co chcesz mu powiedzieć. Im więcej będziesz mu mówić, tym mniej będzie słuchać. Zamiast mu pomóc, sprawisz, że będzie kłamał i składał obietnice, których nigdy nie dotrzyma.

Warto również wspomnieć, że nie jest to choroba, której trzeba się wstydzić – jak z każdej innej choroby, możesz się wyleczyć. Najważniejsze w leczeniu jest zaakceptowanie wybranej przez niego metody leczenia. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jego miłość do Waszej rodziny powinna wystarczyć w zaprzestaniu picia, nie rób mu wymówek. Jeśli chce się leczyć i zwrócił się do specjalistów o pomoc w utrzymaniu trzeźwości, doceń to i wspieraj go. Terapia w ośrodkach to również pomoc medyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *