Kredki w przedszkolu

Złe zachowanie w przedszkolu – jak temu zapobiec?

Twoje dziecko ma problemy w przedszkolu? Źle się zachowuje i nie potrafi poradzić sobie z emocjami? Jak temu zapobiec? Gdzie szukać przyczyn? Poniżej znajdziecie kilka istotnych wskazówek.

Zachowanie dziecka zawsze związane jest z jego emocjami, które mogą być związane z różnymi sytuacjami. Maluch może zupełnie inaczej zachowywać się w domu, a inaczej w przedszkolu. Warto przede wszystkim znaleźć powód złego zachowania i spróbować rozwiązać ten problem. Nieodpowiednie zachowanie może przejawiać się w różny sposób. Może to być problem związany z nawiązywaniem kontaktu z innymi dziećmi, problem z nieposłuszeństwem, używaniem brzydkich słów czy z płaczem.

Pójście do przedszkola to bardzo ważny moment zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Ciężko nam przewidzieć jak maluch zareaguje na nową sytuacje. Przede wszystkim musimy zadbać o to, by odpowiednio go do tego przygotować. Wiele sytuacji złego zachowania dziecka w przedszkolu wynika z błędów popełnianych przez rodziców. Niestety nie zawsze łatwo sobie to uświadomić. Dziecko w domu może zachowywać się zupełnie inaczej niż w przedszkolu, dlatego rodzicom ciężko znaleźć przyczynę. Duże znaczenie w takich sytuacjach ma również doświadczenie osób prowadzących. Przedszkole Truskawkowe Pole w Warszawie bardzo pomaga w podobnych sytuacjach.

Jak rozwiązać problem złego zachowania?

Złe zachowanie dziecka może wynikać z bardzo różnych sytuacji. Może być to związane z atmosferą panującą w domu czy ze stresem adaptacyjnym. U każdego dziecka może to przejawiać się inaczej. Należy zatem wziąć pod uwagę różne możliwości.

Jednym z częstych zachowań jest to, że dziecko używa w przedszkolu brzydkich słów. To z pewnością normalne, że dziecko usłyszy coś w domu czy na podwórku, a potem powtórzy to w przedszkolu. Gorzej jeśli sytuacja powtarza się zbyt często, a dziecko przesadnie powtarza zasłyszane słowa i nie reaguje na uwagi nauczyciela.

Aby rozwiązać ten problem należy przede wszystkim rozpocząć od rozmowy i próby wytłumaczenia dziecku, że używanie takich słów jest nieodpowiednie i nawet jeśli zdarzy się wypowiedzieć jakieś brzydkie słowo należy za to przeprosić. Nie należy reagować gniewem i nadmiernym tłumaczeniem, ponieważ dziecko uzna, że takie zachowanie może być dobrą prowokacją. Jako rodzice musimy również unikać używania brzydkich słów w towarzystwie dzieci. Warto również porozmawiać z wychowawcami w przedszkolu i spróbować uzyskać jakieś rady.

Dziecko jest nieprzyjemne wobec innych dzieci i nie chce się z nimi kontaktować. Ten problem również zdarza się dosyć często, szczególnie w pierwszych miesiącach uczęszczania dziecka do przedszkola. Na początku maluchowi może być ciężko porozumieć się z innymi dziećmi. Może to wynikać z tego, że przed pójściem do przedszkola maluch nie miał żadnego kontaktu z innymi dziećmi. Warto zatem zadbać o to, by dziecko przed pójściem do przedszkola potrafiło kontaktować się z innymi dziećmi. Wystarczy zwykłe pójście na plac zabaw czy na podwórko lub zapraszanie znajomych z dziećmi do siebie.

Nieposłuszeństwo wobec pań w przedszkolu to także częsty problem. Oczywiście żadne dziecko nie jest idealnie grzeczne i zdarza się, że nie słucha poleceń wychowawców. Czasami jednak przekraczane są granice i należy coś z tym zrobić. Przede wszystkim należy wprowadzić pewne konsekwencje takiego zachowania. Jeśli to nie pomoże to należy zwrócić uwagę w jakich sytuacjach dziecko jest nieposłuszne. Niekiedy może to wynikać z pewnych zaburzeń sensorycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *