Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne dotykają znaczną część społeczeństwa. Jednakże wiedza o tej chorobie wciąż nie jest wystarczająco rozpowszechniona. Jak rozpoznać i leczyć OCD?
Co nazywamy zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi?
OCD to choroba psychiczna, występująca również pod nazwą nerwicy natręctw. Do jej najczęstszych objawów zalicza się ciągłe wykonywanie tych samych czynności, bądź napływ tożsamych myśli dotyczących ściśle określonego tematu. Pacjent, u którego zdiagnozowano chorobę, początkowo stara się sam radzić sobie z problemem, jednakże wraz z upływem czasu, OCD zaczynają towarzyszyć napady lękowe, rozwój lęków oraz przewlekły stres, który działa destruktywnie nie tylko na psychikę chorego, ale również na fizyczny stan zdrowia.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne diagnozuje się na podstawie wywiadu z psychiatrą. Uzupełnieniem rozmowy są ankiety i kwestionariusze. Nierzadko również lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań, takich jak rezonans magnetyczny, analiza próbki krwi, bądź tomografię komputerową. Dodatkowo zlecone badania są kwestią indywidualną i ściśle zależą od kondycji zdrowia pacjenta.
Czy leczenie zaburzeń przynosi skutki?
Na początku należy wspomnieć, że poprawnie zdiagnozowana choroba i zastosowane leczenie potrafi przynieść pozytywne rezultaty, w tym uporanie się pacjenta z dolegliwościami. Jednakże leczenie często jest opóźnione, ponieważ wiele osób wstydzi się swojej choroby lub bagatelizuje jej przebieg. Dlatego ważne jest aby wyzbyć się zawstydzenia związanego z występowaniem OCD i udać się na konsultację do specjalisty.
Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych obejmuje dwa tryby terapii:
1). terapia niefarmakologiczna – nie wymaga użycia lekarstw. Polega przede wszystkim na terapii, która uczy pacjenta jak poradzić sobie ze stanami lękowymi oraz jak ograniczyć czynniki, które je wywołują.
2). Terapia farmakologiczna – stosuje związki takie jak: sertalina, paroksetyna, fluwokasmina, fluoksetyna w dawkach nieco większych niż w przypadku depresji.
Dobrze dobrane leczenie przynosi dużą poprawę, bowiem badania dowodzą, że w ok. 80% przypadków, chorzy ulegają całkowitemu wyleczeniu.