Zabawy sensoryczne w przedszkolu.

Zabawy sensoryczne w przedszkolu

Poznaj najpopularniejsze pomysły i propozycje zabaw wspomagających integrację sensoryczną Twojego dziecka. Dowiedz się jak ćwiczenia warto wykonywać w domu i jak mogą wyglądać grupowe zajęcia sensoryczne w przedszkolu lub placówce terapeutycznej.

Zabawy sensoryczne – dlaczego są tak ważne?

Zabawy sensoryczne to główny element terapii sensorycznej, przeznaczonej dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, u których występuje zaburzenie lub spowolnienie procesu integracji sensorycznej. Zabawy sensoryczne mają na celu nauczenie dzieci porządkowania i przetwarzania bodźców zmysłowych pozyskanych ze świata zewnętrznego oraz reagowania na nie. Wspomagają dzieci w wykształceniu odpowiednich wzorców zachowań, zdolności poznawczych i adaptacyjnych.

Zabawy sensoryczne w domu

Jest wiele możliwości wspomagania integracji sensorycznej dziecka we własnym domu. Możesz wykorzystać do tego przedmioty codziennego użytku i proste czynności. Przykładami takich gier i zabaw mogą być:

  • zgadywanie przedmiotów z zasłoniętymi oczami,
  • wkładane ręki do misek z ryżem, grochem czy kaszą o różnych grubościach i kształtach,
  • siłowanie się na ręce,
  • zgniatanie i rozrywanie gazet,
  • zawijanie w koc i rozwijanie z przeturlaniem do krańca dywanu, raz w jedną, raz w drugą stronę,
  • chodzenie po trasach wyznaczonych z kloców, tworzenie toru przeszkód,
  • podrzucanie piłki z klaśnięciem lub przysiadem pomiędzy każdym wyrzutem,
  • naśladowanie odgłosów lub chodu różnych zwierząt.

Zabawy sensoryczne w przedszkolu

Coraz więcej placówek edukacyjnych i przedszkoli oferuje zajęcia sensoryczne, wspierając w ten sposób rozwój swoich podopiecznych. Takie zajęcia mogą odbywać się w grupie lub indywidualnie, zaś terapeuci wspomagają się licznymi pomocami dydaktycznymi. Obecna technologia oferuje nam nowe możliwości również w tej dziedzinie, sprawiając, że terapia sensoryczna może być nie tylko pożyteczna, ale i ciekawa, atrakcyjna i przede wszystkim kojarzona z przyjemnością. Jednym z przykładów takiego urządzenia jest podłoga interaktywna – Magiczny Dywan onEVO.

To interaktywny projektor, który wyświetla obraz na podłożu i reaguje na ruch dziecka w czasie rzeczywistym. Dziecko poruszając się po Magicznym Dywanie realnie wpływa i zmienia wirtualny świat, angażując przy tym umysł i mobilizując ciało do aktywności fizycznej. Urządzenie posiada specjalnie opracowany pakiet gier i zabaw wspierających integrację sensoryczną dzieci, możliwy do zastosowania zarówno w terapii indywidualnej, jak i zajęciach grupowych. Metodyka opracowana przez psychologów i terapeutów, bogaty zakres tematyczny i wspaniałe kreacje wizualne wspierają właściwe odbieranie i przetwarzanie bodźców ze środowiska dziecka, umożliwiając mu wypracowanie odpowiednich reakcji na otoczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *