Dziecko układa klocki w niepogodny dzień

Zabawki na niepogodę, czyli czym zająć dziecko w domu

Deszcz czy niska temperatura za oknem czasem mogą popsuć dziecięce plany zabawy na świeżym powietrzu. Wówczas muszą one spędzić czas w domu, co w dłuższej perspektywie może wywołać nudę, a ta z kolei zwykle sprawia, że maluch jest marudny, niezadowolony i smutny. Jak zadbać więc o to, aby dziecko spędziło wolny czas w domu w sposób ciekawy i kreatywny? Podpowiadamy.

Puzzle

To zabawa na wiele godzin! Układanie puzzli to zabawa, którą uwielbia niemal każde dziecko. Jest to świetny sposób na rozwijanie umiejętności manualnych, ćwiczenie koncentracji, a także na wyciszenie. W układaniu puzzli liczy się również spostrzegawczość, więc dziecko będzie z pewnością miało ogromną frajdę, jeśli szybko uda mu się znaleźć pasujący element układanki. Wybierając puzzle dla dziecka warto kierować się informacją zawartą na opakowaniu, która wskazuje, dla osób w jakim wieku produkt jest przeznaczony. Wówczas będziemy mieć pewność, że układanka będzie z jednej strony na tyle absorbująca, a z drugiej – niezbyt trudna dla naszej pociechy, co przełoży się na doskonale spędzony czas i mnóstwo satysfakcji już po ułożeniu całości.

Gry logiczne

Kolejnym sposobem na zajęcie dziecku czasu w domu są różnego rodzaju manualne gry logiczne, które polegają na „rozwiązywaniu” różnego rodzaju zagadek, dzięki którym możliwe jest ułożenie pewnej konstrukcji, otworzenie zamkniętego pudełka czy uzyskanie innego efektu. W sklepach z zabawkami dla dzieci można znaleźć spory wybór takich gier logicznych przeznaczonych dla dzieci w każdym wieku.

Gry planszowe

Tej pozycji nie mogło zabraknąć na naszej liście najlepszych zabaw dla dzieci w domu. Planszówki to jedna z ulubionych gier dla dzieci i dorosłych, pozwala nie tylko doskonale spędzić czas, ale również wspiera rozwój takich umiejętności jak refleks, logiczne myślenie, kreatywność. Większość gier planszowych przeznaczona jest dla co najmniej 2 graczy, więc z powodzeniem możemy zagrać z naszym dzieckiem lub zaprosić do zabawy jego rodzeństwo czy kolegów z sąsiedztwa. Pełna wrażeń rozrywka gwarantowana!

Zobacz także: gry planszowe dla dzieci

Zabawy sportowe

Dzieci to nieposkromiony wulkany energii, dlatego, jeśli nie mają możliwości wyszaleć się na zewnątrz, będą to robić w domu. Warto jednak zadbać o to, aby taka aktywna zabawa była dla dzieci bezpieczna i zarazem sprawiała im ogromną frajdę. Jednym ze sposobów na to jest zorganizowanie maluchowi zabaw sportowych, na przykład w formie toru przeszkód, którego pokonanie zagwarantuje dziecku jakąś nagrodę. Taki tor przeszkód może składać się z takich stacji jak: przeczołganie się pod kocem, przejście odcinka z książką na głowie, wykonanie 10 przysiadów czy wykonanie tzw. pajacyków. Taki tor przeszkód możemy dodatkowo utrudniać, dzięki czemu maluch za każdym razem będzie miał dodatkowe wyzwanie. Nagrodą natomiast może być wspólne obejrzenie ulubionej bajki lub filmu animowanego.

Wspólne gotowanie

Starsze dzieci będą także świetnie bawić się podczas wspólnego przyrządzania posiłków. Zaprośmy je do gotowania obiadu, przydzielając im do wykonania czynności, które będą one w stanie zrobić i zarazem będą dla nich bezpieczne. Wybieranie, odmierzanie i mieszanie składników czy dekorowanie potraw. Wspólnie przyrządzony posiłek z pewnością zostanie przez naszą pociechę zjedzony ze smakiem.

Zabawa  w domu może być fascynującą i pełną emocji przygodą pod warunkiem, że zapewnimy naszemu dziecku mnóstwo atrakcji, które będą nie tylko bawiły, ale również korzystnie wpływały na jego rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *