Wyposażając pokój dla dziecka, pod uwagę należy wziąć nie tylko wiek, płeć czy zainteresowania najmłodszego członka rodziny. Niezwykle ważne jest stworzenie przestrzeni, która będzie bezpieczna, przyjazna i komfortowa w codziennym użytkowaniu.
Zastanawiamy się, jakie meble wybrać do pokoju dziecka, jakie kolory, wzory i dekoracje będą odpowiednie. Co warto wziąć pod uwagę podczas ich kupowania? Jak dostosować tę przestrzeń do potrzeb niemowlaków, kilkulatków lub dorastających dzieci? Czas sprawdzić kilka wskazówek.
Łóżko – nie tylko dziecięce
Dla niemowlaków wybieramy klasyczne łóżeczko dziecięce. Takie, które jest dla maluszka bezpieczne i gwarantuje mu komfortowy sen. Sprawdzamy, czy szczebelki nie są zbyt rzadko lub zbyt gęsto rozstawione, aby ograniczyć ryzyko, że dziecko włoży tam rączkę lub nóżkę i będzie miało problem z jej wyjęciem. Wybierając takie łóżeczko, musimy również przyjrzeć się, jaki posiada ono materac. Dołączane zwykle do kompletu materace często nie spełniają wymogów małego człowieka.
Reklama:
Niezbędny jest materac o średnim stopniu twardości i wymiarach idealnie dopasowanych do łóżeczka. Warto, aby był pokryty pokrowcem, który zapewnia przewiewność, ale i komfort termiczny, a do tego można go zdjąć i wyprać, co ułatwia utrzymanie w czystości. Takie propozycje można znaleźć na stronie https://rekuku.pl/.
Jeśli zaś urządzamy i wyposażamy na nowo pokój dziecka, które ma co najmniej kilka lat, rozważmy zakup łóżka o standardowych wymiarach. Dzięki temu nie będzie trzeba go często wymieniać, a dziecko, które szybko rośnie i potrzebuje coraz więcej miejsca, zyska na pełnym komforcie snu.
Meble dla dzieci – jakie powinny być?
Odpowiadając na tak postawione pytanie – bezpieczne. To znaczy, że szukamy produktów, które nie posiadają ostrych krawędzi, produkowane są zaś z surowców certyfikowanych, dopuszczonych do użytku przez najmłodszych. Nie powinny się w nich znaleźć żadne toksyczne czy szkodliwe substancje, co często się zdarza w meblach niewiadomego pochodzenia, o marnej jakości, których ceny są zdecydowanie poniżej rynkowych.
Warto wybierać meble niskie, które będą stabilne. Dobrze również, aby była możliwość przytwierdzenia ich do ściany, dzięki czemu ograniczymy ryzyko przewrócenia się ich, np. gdy dziecko uczące się poruszać, chodzić, bawiące się, zahaczy o mebel, będzie się próbowało na niego wspiąć lub po prostu sięgnąć po coś wyżej umieszczonego.
Wielofunkcyjna przestrzeń z wydzielonymi strefami
Przestrzeń organizowana i wyposażana z myślą o dzieciach – niezależnie od ich wieku – powinna być funkcjonalna i komfortowa w codziennym użytkowaniu. Zwróćmy zatem uwagę na to, aby dokonać podziału na strefy – nauki, zabawy i odpoczynku/snu. To da się zrobić nawet w niewielkim pokoju! Niech każda strefa wyróżnia się swoim charakterem, a przede wszystkim sposobem wyposażenia, co wpłynie na sposób jej użytkowania, koncentrację (podczas uczenia się) czy ułatwione zasypianie.
Stwórzmy pokój dla swojej pociechy, który spełni nie tylko jej dziecięce oczekiwania.