Przy projektowaniu wnętrz, gdy najważniejsze staje się świeże spojrzenie na przestrzeń i maksymalnie ergonomiczne jej wykorzystanie, duże znaczenie mają rośliny. Ich obecność w domach czy biurach jest uzasadniona z wielu względów. Przede wszystkim zaspokaja naszą tęsknotę za naturą, a także pozytywnie wpływa na jakość powietrza oraz ogólny wygląd całego pomieszczenia. Zobacz, jak wykorzystać kwiaty doniczkowe w aranżacji wnętrz.
Poprawa jakości powietrza – kwiaty oczyszczają mikroklimat
Rośliny to nie tylko dekoracje, ale przede wszystkim naturalne oczyszczacze powietrza. Proces fotosyntezy pozwala im przekształcać dwutlenek węgla w tlen, czyniąc powietrze w pomieszczeniach bardziej świeżym, a dzięki temu zdrowym. Co więcej, wiele roślin potrafi oczyszczać powietrze z toksycznych związków, takich jak formaldehyd czy benzen. Przykłady takich roślin to sansewieria, skrzydłokwiat czy aloes. To dlatego często można spotkać je również w biurach i innych miejscach użyteczności publicznej.
Estetyka i design – kwiaty to naturalna ozdoba wnętrz
Rośliny wnoszą do wnętrz kolor i życie. Mogą funkcjonować jako dekoracja i często stanowią centralny punkt w pomieszczeniu. Czasem występują tylko jako subtelny akcent, uzupełniający ogólną aranżację. Zawsze jednak ich obecność jest zauważalna.
Wybór doniczek, ich kształt, kolor czy materiał z jakiego są wykonane, może również odgrywać istotną rolę w kształtowaniu wrażenia estetycznego. W połączeniu z odpowiednio dobraną rośliną, stają się nie tylko funkcjonalnym, ale przede wszystkim artystycznym elementem każdej przestrzeni.
Pozytywny wpływ na samopoczucie
Kontakt z naturą, nawet jeśli jest to kilka doniczek w mieszkaniu, ma potwierdzony pozytywny wpływ na ludzki umysł i ciało. Rośliny mogą pomóc w redukcji stresu, poprawie koncentracji i ogólnego samopoczucia. W biurowej przestrzeni, gdzie presja i stres mogą być wysokie, zielone zakątki stanowią miejsce relaksu i odprężenia. W domu, rośliny pomagają stworzyć atmosferę spokoju, relaksu i harmonii. Ten trend zyskał nawet swoją nazwę – jest to biophilia.
Jak zaaranżować mieszkanie z wykorzystaniem kwiatów?
Kiedy decydujemy się wprowadzić rośliny do naszej przestrzeni, warto przemyśleć, jak je odpowiednio zaaranżować. Zamiast rozstawiać pojedyncze doniczki po całym mieszkaniu, warto stworzyć „zielone wyspy”. Niezwykle efektowne są też wertykalne ogrody. To zielone ściany, czyli nic innego jak pionowe ogrody, które mogą zajmować całą ścianę lub jej fragment. Nietypową opcją są też wiszące ogrody. Rośliny w zawieszonych doniczkach mogą stać się ciekawym rozwiązaniem dla małych przestrzeni, gdzie podłoga jest już zajęta. Sukulenty w szklanych kloszach czy paprocie w makramowych zawieszkach mogą tworzyć unikalne dekoracje sufitu lub okien.
Wykorzystanie roślin w projektowaniu wnętrz daje nieskończenie wiele możliwości. Z łatwością można stworzyć taką przestrzeń, która wprawia nas w dobry nastrój i gwarantuje przyjemne chwile w domowym zaciszu.