Nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna dzieci jest konieczna do ich prawidłowego rozwoju – nie tylko ruchowego, ale i emocjonalnego. Niestety, młodzi ludzie uprawiają coraz mniej sportu i nie chodzi tu tylko o regularne treningi w jakiejś dyscyplinie, ale także o WF w szkole. Z zajęć wychowanie fizycznego – o ile oczywiście jednak nie ku temu oczywistych przeciwwskazań zdrowotnych – nie wolno jednak rezygnować!
Z tekstu dowiesz się:
- w jaki sposób aktywność fizyczna dzieci jest konieczna do ich prawidłowego rozwoju,
- czy są sytuacje, w których konieczne może być zwolnienie z WF w szkole podstawowej,
- jak zachęcić dziecko do uczestnictwa w lekcjach WF w szkole.
Nadwaga i otyłość, zaburzenia w rozwoju stawów i mięśni, skolioza – skutki niedostatecznej dawki ruchu dla zdrowia i rozwoju dzieci mogą być naprawdę bardzo poważne. Niestety, wszelkie dostępne dane pokazują, że polskie dzieci ruszają się coraz mniej i nie chodzi tu tylko o regularne treningi w jakiejś dyscyplinie, ale także o WF w szkole podstawowej i liceum.
Aktywność fizyczna dzieci – kluczowa dla rozwoju
Aktywność fizyczna dzieci to bardzo ważny element ich całościowego rozwoju. Ruch pozwala na kształtowanie się mięśni, usprawnia stawy, pobudza do pracy układ oddechowy i układ krążenia, stymuluje produkcję i aktywność komórek odpornościowych. Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na utrzymywanie prawidłowej masy ciała – nadwaga i otyłość są coraz częstszym problemem dzieci w naszym kraju, zwiększającym ryzyko występowania chorób przewlekłych, np. cukrzycy.
Nie można zapominać, że sport jest świetnym narzędziem kształtowania charakteru. Uczy on systematyczności, zaangażowania, koncentracji na osiąganiu celów, pracy zespołowej, szacunku dla innych ludzi.
WF w szkole – przedmiot obowiązkowy
WF w szkole podstawowej i szkołach ponadpodstawowych jest przedmiotem obowiązkowym. Ocena z zajęć wychowania fizycznego wlicza się do średniej. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, liczba godzin WF w szkole podstawowej w klasach IV-VIII to 4 godziny lekcyjne tygodniowo, a w szkołach ponadpodstawowych – 3 godziny lekcyjne tygodniowo.
Niestety, w praktyce bywa tak, że ciekawa lekcja WF w szkole to rzadkość. Nie każda odbywa się na sali gimnastycznej, w szkołach brakuje sprzętu i infrastruktury sportowej. Nadal spotkać można się z sytuacją, że WF w szkole to granie w ping-ponga albo szachy na korytarzu lub w świetlicy.
Oczywiście istnieją sytuacje, w których konieczne jest zwolnienie z WF – w szkole podstawowej, zwłaszcza w młodszych klasach, dzieci często przeziębiają się, chorują na sezonowe infekcje czy schorzenia zakaźne. Czasowe pogorszenie stanu zdrowia absolutnie zwalnia dziecko z obowiązku uczestniczenia w lekcjach WF (musi to być poświadczone zwolnieniem podpisanym przez rodziców lub lekarza). Jeśli choroba była długotrwała i poważna, konieczna może być późniejsza kwalifikacja do wychowania fizycznego.
WF w szkole – jak zachęcić dziecko do udziału?
Dużą rolę w zachęcaniu dziecka do udziału w lekcjach WF w szkole mają rodzice. W jaki sposób można to robić?
- Bądź aktywny. Jeśli dziecko obserwuje, że biegasz, jeździsz na rowerze lub chodzisz na siłownię uczy się, że aktywność fizyczna jest ważnym elementem życia.
- Pozwól dziecku poznać różne formy ruchu. Nie każdy chłopiec musi być piłkarzem, a dziewczynka – siatkarką. Dzieci mogą, a nawet muszą poznawać różne dyscypliny sportu, by znaleźć swoją ulubioną.
- Ucz dziecko, że przegrany mecz czy początkowe kłopoty z opanowaniem nowej sportowej umiejętności to nic strasznego. Wszyscy znakomici sportowcy twierdzą, że to porażki uczą najwięcej. Dziecko też może z nich wynieść bardzo wiele.