W ostatnich latach odwiedzanie gabinetów psychologicznych staje się coraz bardziej normalne. Już nie udajemy się do psychologa tylko z powodu zdiagnozowanych zaburzeń czy ciężkich traum. Częstym powodem takich wizyt staje się natłok małych problemów, które tak nas przytłaczają, że nie mamy trudności z codziennym funkcjonowaniem.
W jaki sposób psycholog postrzega mechanizm działania codziennych problemów?
Pod koniec lat 60. ubiegłego wieku psychologowie zajmujący się tematyką stresu stworzyli skalę trudnych, wyjątkowo stresujących wydarzeń w życiu (Skala Stresu Holmes’a i Rahe’a). Odkryli oni wówczas, że duże natężenie błahych z pozoru problemów, może być bardziej obciążające dla człowieka niż odosobnione trudne wydarzenia. Ludzki system nerwowy każdego dnia bombardowany jest mnóstwem stresorów i jeżeli jest ich zbyt wiele lub brak nam narzędzi, żeby sobie z nimi radzić, może stać się to poważną przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu. Co więcej, im bardziej człowiek jest zmęczony, tym staje się mniej odporny na kolejne trudne zdarzenia.
Psycholog wysłuchuje i daje empatię
Psycholog może pomóc w sytuacji przeciążenia codziennymi sytuacjami stresującymi. Przede wszystkim jest on osobą, która empatycznie i bez oceny, gotowa jest posłuchać o trudnościach osoby, która do niej przychodzi. Już samo to przynosi często dużą ulgę przytłoczonemu ciężarem codzienności.
Opowiedzenie o swoich problemach, to nie tylko możliwość tak zwanego “wygadania się”. Często dzięki temu można na nie spojrzeć z nowej perspektywy, a także z boku na siebie samego. Zdarza się, że kiedy człowiek werbalizuje swoje problemy w bezpiecznym otoczeniu, które zapewnia mu psycholog, sam nagle znajduje nowe rozwiązania dla swojej sytuacji.
Psycholog pomaga zmienić interpretację wydarzeń
Ważnym elementem radzenia sobie z codziennymi trudnościami są też zwyczajowe interpretacje wydarzeń, które przyjmuje dany człowiek. To właśnie one, obok wagi i ilości problemów, grają kluczową rolę w tym, jak ciężkiego stresu się doświadcza. Nowe spojrzenie na sytuację, które uzyskuje się podczas rozmowy z psychologiem, pozwala na inną interpretację doświadczanych każdego dnia trudności, dzięki czemu stają się one w subiektywnym odczuciu mniej stresujące.
Czasami psycholog pracuje też z pacjentem nad zmianą jego schematów poznawczych, które są odpowiedzialne za takie interpretacje, które zwiększają poziom odczuwanego stresu. Patrzenie na rzeczywistość z nowo uzyskanej perspektywy często jest wystarczające, żeby lepiej sobie radzić z codziennymi problemami.
Psycholog może zademonstrować metody relaksacji
Ludzie często odczuwają różne sytuacje jako wiele bardziej im zagrażające niż jest to w rzeczywistości. W ich ciele uruchamia się sygnał alarmowy, którego nie potrafią wyłączyć, nawet kiedy uświadomią sobie, że nic im nie grozi. Psycholog może przyjść z pomocą również w takich sytuacjach, przekazując swojemu klientowi wiedzę na temat różnych dostępnych metod relaksacyjnych. Regularne korzystanie z takich technik pozwala wyciszyć układ nerwowy i sprawia, że jest on mniej skłonny do silnego i nieadekwatnego reagowania w sytuacjach stresowych – również podczas radzenia sobie z drobnymi, codziennymi trudnościami.
Sprawdź też: